banner30

banner29

YKS ne zaman yapılacak? (Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2019)

YKS 2019 için geri sayım başladı. ÖSYM tarafından düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile üniversite tercihi yapacakları puanları elde edecek olan öğrenciler önümüzdeki günlerde sınava katılacaklar. Peki, 3 oturumda gerçekleştirilecek olan YKS ne zaman yapılacak ve hangi oturum saat kaçta başlayacak?

Eğitim 07.06.2019, 18:11
YKS ne zaman yapılacak? (Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2019)

YKS sınav yerleri geçtiğimiz günlerde ÖSYM tarafından açıklanmış ve sınavların gerçekleştirileceği tarihler beklenmeye başlanmıştı. Peki, adaylar YKS giriş belgelerini nereden öğrenebilecek, sınava girişlerde dikkat edilmesi gereken hususlar neler ve hangi oturum ne zaman yapılacak?

SINAVA GİRİŞTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Sınava Giriş Belgesi’ni (fotoğraf görünür bir şekilde) yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacaktır.

Bina girişinde yoğunluğa yol açılmaması için adayların çanta ve benzeri eşyalarını sınava girecekleri binalara getirmemeleri, sınava metal aksesuar içermeyen sade bir kıyafetle gelmeleri ve sınavdan en az 1 saat önce sınavın yapılacağı bina önünde hazır bulunmaları sınav salonlarına zamanında alınabilmeleri açısından son derece önemlidir.

Kurşun kalem, silgi, kalemtıraş, şeker, peçete, ÖSYM tarafından temin edileceğinden, şeffaf pet şişe içerisindeki su dışında hiçbir araç, gereç, içecek ve yiyeceği sınava gireceğiniz binaya getirmeyiniz. Sınava şeffaf pet şişe içerisinde su getirebilirsiniz. Adayların sınava girebilmeleri için Sınava Giriş Belgesinden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları zorunludur.


YKS SINAV GİRİŞ YERLERİ NASIL ÖĞRENİLİR?

ÖSYM’nin AİS sayfası üzerinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yapan adaylar sınav merkezlerine ilişkin detayları öğrenebilirler.


SINAV YERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…


TYT SINAVI NE ZAMAN?

YKS 1. oturumu olarak da bilinen Temel Yeterlilik Testi 15 Haziran 2019 Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Saat 10:15’te başlayacak olan sınavda adayların temek yeterlilik bilgileri test edilecek.


AYT SINAVI NE ZAMAN?

YKS’nin 2. oturumu olan Alan Yeterlilik Testi ise 16 Haziran 2019 Pazar günü gerçekleştirilecek. Bu sınav da aynı TYT gibi saat 10:15’te başlayacak.


YDT NE ZAMAN YAPILACAK?

YKS 2019’un 3. ve son oturumu Yabancı Dil Testi de 16 Haziran 2019 Pazar günü saat 15:45’te yapılacak.

Tüm sınavların sonuçları ise 18 Temmuz’da ÖSYM tarafından açıklanacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?