banner29

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tarım konusunda tarihi hamle!

Partisinin il başkanlarıyla telekonferans yoluyla görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Erzurum İl Başkanı Mehmet Emin Öz'ün bizzat illettiği tohum talebi anında cevap buldu. Bu kapsamda Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi programını başlatan Tarım ve Orman Bakanlığı, 21 ilde üreticilere tohumların yüzde 75'ini hibe edecek.

Ekonomi 06.04.2020, 18:25
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tarım konusunda tarihi hamle!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti il başkanları ile telekonferans yoluyla düzenlediği toplantıda AK Parti Erzurum İl Başkanı Mehmet Emin Öz'ün dile getirdiği tohum talebi karşılık buldu. Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ekilebilir tüm arazileri üretime kazandırmak için "Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi" programının başlatıldığı duyuruldu.

Erzurum'dan ülke tarıma kelebek etkisi

Telekonferansla yapılan toplantıda Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında tarımın önemine vurgu yapan AK Parti İl Başkanı Mehmet Emin Öz, Erzurum Pasin Ovası başta olmak üzere Erzurum'un ekilebilir alanlarının değerlendirilmesi gerektiğini dile getirmişti. Talebi olumlu karşılayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni bir kurulun oluşturulduğu müjdesini vererek durumun değerlendirileceğini kaydetmişti.

Tohumların yüzde 75'i hibe edilecek

Edinilen bilgiye göre toplantının üzerinden bir hafta bile geçmeden konuyu çözüme kavuşturan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerekli talimatları vererek ülke tarımında adeta kelebek etkisi oluşturdu. Başkan Öz'ün talebiyle başlayan Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Programı kapsamında 21 ilde buğday, arpa, kuru fasulye, mercimek, mısır, ayçiçeği ve çeltik tohumu hibe olarak dağıtılacak. Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamada yazlık ekim yapılabilecek alanlarda ekilişlerin kesintiye uğramaması ve tüm ekilebilir arazilerin üretime katılması için, proje kapsamında belirlenen 21 ilde üreticilere tohumların yüzde 75'inin hibe edileceği vurgulandı.

70 bin ton rekolte bekleniyor

Yaklaşık 20 milyon TL bütçeyle uygulanmaya başlanan proje kapsamında 364 bin dekar alanın ekilerek toplam 70 bin ton rekolte elde edilmesi öngörülüyor. Proje sonunda elde edilecek bitkisel üretim değerinin 220 milyon TL olması bekleniyor. Proje kapsamına alınan iller şöyle: Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Bingöl, Çanakkale, Erzincan, Erzurum, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Muş, Nevşehir, Niğde, Samsun, Sivas, Tokat, Uşak, Yozgat.

Yorumlar (2)
Uğur AKAGÜNDÜZ 1 yıl önce
Trakya neden yok?
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin tüm ekilebilir arazilerin üretime katılması amacıyla 21 ilde üreticilere tohumların yüzde 75’inin hibe edileceğini açıkladığı Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi programına tepki gösterdi. Gaytancıoğlu, programda açıklanan 21 il içerisinde Trakya bölgesinden hiçbir ilin bulunmadığına dikkat çekerken; programın yeniden gözden geçirilerek tohumların üreticiye yüzde 75 hibeli değil, ücretsiz verilmesi gerektiğini söyledi.
Trakya neden yok?
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin tüm ekilebilir arazilerin üretime katılması amacıyla Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi programı kapsamında 21 ilde üreticilere tohumların yüzde 75’inin hibe edileceğini duyurmasının ardından CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu açıklamalarda bulundu. Gaytancıoğlu, Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi programında yer alan 21 ilin içerisinde Türkiye’nin çeltik üretiminin yüzde 60’ını karşılayan başta Edirne olmak üzere Trakya’dan hiçbir ilin bulunmamasına tepki gösterdi.

Gaytancıoğlu, açıklamasında corona virüsü salgını nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığı’nın üretim seferberliği başlatması gerektiğini ifade ederken; 2019 yılında 22 milyar lira olan tarımsal desteklemelerin tamamının üreticilere ödenmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’de 50 milyon dönüm ekilmeyen tarım arazisinin olduğunu belirten Gaytancıoğlu, AKP hükümeti döneminde Türkiye’nin tarımda ithalatçı bir ülke haline geldiğini ifade etti. Türkiye’nin ithalatçı ülke olduğu Rusya ve ABD gibi ülkelerde tahıl ürünlerinin dışarıya satılmasında kısıtlamalara gidildiğine dikkat çeken Gaytancıoğlu, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin stoklarında tohum bulundurması gerektiğini de söyledi.

Gaytancıoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından açıklanan programın da yenilenmesi gerektiğini belirtirken; “Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’ı içine alan ve tohumluk desteklemelerini genişleten, tohumların yüzde 75’inin değil, tamamının karşılandığı, 2019 yılı desteklemelerinin tamamının da ödendiği bir paketle halkın gündemine çıkmalarını istiyorum. Böyle bir pakete biz de kendilerine destek veririz” dedi.

“Pakdemirli Edirne’yi bilmiyor mu?”

Pakdemirli’nin açıkladığı programda Edirne’nin bulunmamasının yanlış olduğunu belirten Gaytancıoğlu; “Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’de çeltik üretiminin yüzde 60’ının Edirne’den karşılandığını bilmiyor mu? Çeltik ekimleri yakında başlayacak. Gıdanın ne kadar önemli olduğu, insanların sokağa çıkamadığı, para olsa bile gıdaya erişemeyebileceğimizi bu süreç bize gösterdi. Bundan sonrası da çok karanlık; ekonomiler savruluyor, insanlar zor durumda. İnsanlar öncelikle beslenme ihtiyaçlarını karşılamak zorunda. Bu da devletlerin görevidir. İnsanların ne kadar zor durumda olduğunu gören bir devletimiz maalesef yok ki önce gıda diyerek bir üretim seferberliği başlatmadı” ifadelerine yer verdi.

“2019 yılı desteklemeleri ödenmeli”

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan taleplerini açıklayan Gaytancıoğlu; “Biz bakanlıktan şunu beklerdik; 2019 yılının desteklerinin 9 milyar lirası ödendi ama toplam destek 22 milyar liradır. Bunun tamamını ödemeleri lazım ve 2020 yılında çiftçinin hazırlık yapması lazım. Tarım Kredi Kooperatifleri, Tarım ve Orman Bakanlığı’na direkt bağlı olan bir kurumdur ve burada gübre fiyatları artıyor. Bu tam bir tezattır. Tohumluk desteklemelerini açıklıyorlar, Trakya bölgesi yok. 81 ilde tarım yapılabilecek her türlü alana ekmemiz lazım. Türkiye’nin ekilmeyen 50 milyon dönüm arazisi var. Buraların bir an önce tarımsal üretime açılması ve üretici bir ülke olmak lazım” dedi.

“İhracatı yasaklamaya başladılar”

AKP hükümetinde Türkiye’nin tarımda ithalatçı bir ülke haline geldiğini söyleyen Gaytancıoğlu; “AKP ciddi bir ithalat yaptı. 2019’da buğday ithalatımız, üretimimizin yarısı kadardı. Bunlar çok ciddi sinyallerdi ve sürekli uyarmıştık. Şimdi de tedbir almaları gerekli. Bugün Rusya, ABD gibi ithalatçı olduğumuz ülkelerden gelen bilgilere göre ülkeler ihracatı yasaklamaya başladı. Ülkeler artık para bile versen kendi ürününü satmıyor. Çünkü kendine ihtiyacı var. Özellikle buğday, arpa, mısır, çeltik gibi son derece önemlidir. Hem insan, hem de hayvan gıdası için kullandığımız ürünlerde, ülkelerin kendine yeterliliği ve hatta stokları olması lazım” sözlerine yer verdi.

“Yüzde 75 değil, ücretsiz verilmeli”

Toprak Mahsulleri Ofisi’ne seslenen Gaytancıoğlu; “Toprak Mahsulleri Ofisi’nin kuruluş kanununda şu vardır; belli bir miktar tohum bulundurmak zorundadır. Örneğin; 12-13 bin ton pirinç, yaklaşık 200 bin ton buğday bulundurmak zorunda. Bu stoklar acaba Toprak Mahsulleri Ofisi’nde var mı? Tohum desteklemelerinde neden Türkiye çeltik üretiminde yüzde 60’ını üreten Edirne düşünülmüyor? Yazlık arpalarda neden şu anda tohumlukta sıkıntı var? Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı birçok devlet üretme çiftliği var. Bunların tohum ürettiklerini biliyoruz. Devlet burada piyasalara müdahale ederek, piyasadan tohum satın alarak üreticiye tohumu yüzde 75 hibeli değil, ücretsiz vermelidir. Devlet üreticiyi korumalı ki 82 milyon insanı besleyebilecek bir potansiyelimiz olsun. Çünkü bu virüsün devam edeceği söyleniyor. Yaz aylarında hafiflese bile kış aylarında yeniden başka bir türde çıkabileceği söyleniyor. O yüzden önlemlerin şimdiden alınması gerekiyor” dedi.

CHP’nin destek vereceği paketi açıkladı

Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi programında Trakya bölgesinden Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’nin bulunmamasına da tepki gösteren Gaytancıoğlu; “Sadece Çanakkale bulunuyor ama onun da büyük bir kısmı Anadolu’da yer alıyor. Trakya’dan oy alamayan iktidar buralara destek vermiyor demek istemiyorum çünkü bu dönemde siyaset yapmak değil, topyekûn birlikte hareket etmemiz lazım. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın mantıklı düşünmesi lazım ve yeniden bu genelgeyi düzenleyerek Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’ı içine alan ve tohumluk desteklemelerini genişleten, tohumların yüzde 75’inin değil, tamamının karşılandığı, 2019 yılı desteklemelerinin tamamının da ödendiği bir paketle halkın gündemine çıkmalarını istiyorum. Böyle bir pakete biz de kendilerine destek veririz” ifadelerine yer verdi.

Pakdemirli 21 ili açıklamıştı

Pakdemirli, program kapsamında Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Bingöl, Çanakkale, Erzincan, Erzurum, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Muş, Nevşehir, Niğde, Samsun, Sivas, Tokat, Uşak ve Yozgat’taki üreticilere tohumların yüzde 75’inin hibe edileceğini açıklamıştı.
Hamza Yasa 1 yıl önce
GAYTANCIOĞLU; "SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLAN ÇİFTÇİLER NE YAPACAK?"

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu tarımda yaşanabilecek bir üretim krizine karşı ilgili Tarım ve Orman Bakanlığını uyararak acil önlemler alınmasını istedi.

Covid-19 salgını ile ortaya çıkan sağlık krizini, işyerlerinin kapanması ile birlikte ekonomik krizin izlediğini hatırlatan Doç. Dr. Gaytancıoğlu önlem alınmaması halinde tarımsal üretim krizinin de kaçınılmaz olacağını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanlığının aldığı önlemleri ve üretimin aksamaması için izleyeceği yol haritasını bir an önce açıklamasını isteyen CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Gaytancıoğlu, özellikle 65 yaş üstü vatandaşlara uygulanan sokağa çıkma yasağı ve tarımsal üretim yapan fabrikalarda alınan tedbirlerin yanında ürünlerin üretim, dağıtım ve tüketiciye ulaşması konularında ne gibi önlemler alındığını da bilmek istediklerini belirtti.
Türkiye’de tarımsal üretim yapan nüfusun yaş ortalamasının 50’nin üstünde olduğuna vurgu yapan Doç. Dr. Gaytancıoğlu, Türk tarımının yapısal sorunlarından birinin gençlerin tarımdan uzaklaşması olduğuna dikkat çekerek, tarımda çalışanların yüzde 60’ından fazlasının da 65 yaşın üstünde olduğunu anımsattı.

Hükümetin bu sorunlara gerçekten işe yarayacak çözümler sunmasının hayati önemde olduğunu ifade eden CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu “AKP düşüncede iyi uygulamada sonuçsuz olan ‘genç çiftçi projesi’ni de bu yıl sonlandırdı. Tarımsal nüfusumuz yaşlı ve bu insanlarımız da ekmezse üretemeyiz. Bu üretim nasıl sağlanacak? Sokağa çıkma yasağı olan çiftçilerimiz ekmez ise bu tarlaları kim ekecek? Üretilen ürünler nasıl fabrikalara taşınacak ve işlenecek? Buralarda sorun yaşanmaması için ne tedbirler alınıyor?” sorularını yönelterek “tarımsal üretimi planlama IBAN numarası vererek vatandaştan para istemeye benzemez” diyerek sözlerini noktaladı.
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?