banner29

Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık ihracat rakamına ulaştık!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ekim ayı ihracatı ile ilgili olarak, "Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık ihracat rakamına ulaştık" dedi.

Ekonomi 01.11.2018, 12:00 01.11.2018, 12:05
Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık ihracat rakamına ulaştık!

 Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ekim ayı ihracatı ile ilgili olarak, "Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık ihracat rakamına ulaştık" dedi.

YÜZDE 13,1 ARTIŞ

Bakan Pekcan, "Yüzde 13,1 artışla 15 milyar 732 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Yine ekim ayında ithalatımız yüzde 23,5 düşüşle 16 milyar 261 milyon lira oldu" dedi.

"İHRACATÇILARIMIZI KALİTESİ YÖNÜYLE TAKDİR EDİYORUM"

Pekcan "Ekim ayı itibarıyla en çok ihracat yaptığımız ülkeler Almanya, İngiltere, İtalya. Hepsi de kaliteye odaklı, kaliteli malı ve rekabetçi fiyatı takdir eden ülkeler. İhracatçılarımızı kalitesi yönüyle de takdir ediyorum" açıklamasında bulundu.

TL İLE TİCARET HACMİ YÜZDE 35 ARTTI

Hükümet ve ihracat ailemiz, bir bütün olarak tüm hedefleri yakalayacağız. 100 günlük eylem planında yerli paralarla ihracatımızı da teşvik ediyoruz. Ekim ayında Türk Lirası ile ticaret hacmimiz yüzde 35 artışla. 9.8 milyar TL'ye ulaşmış bulunmaktadır" diye konuştu.

Adana Müze Kompleksi'nde gerçekleştirilen toplantıya, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, Akdeniz Tekstil İhracatçıları Birliği Koordinatör Başkanı Ali Uğur Ateş ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili İbrahim Pektaş da katıldı.

Ruhsar Pekcan Kimdir?

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?