banner16

Enflasyonu Tek Haneye İndirecek 'Gıda Tedbirleri' Hazır!

Başbakan Yardımcısı Şimşek, gıda enflasyonunu düşürecek ilave tedbirleri yakın zamanda devreye sokacaklarını söyledi.

Enflasyonu Tek Haneye İndirecek 'Gıda Tedbirleri' Hazır!

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesinin geçen hafta bir dizi toplantı gerçekleştirdiğini belirterek, en son yapılan toplantıda bir süredir üzerinde çalışılan tedbirlerin ele alındığını kaydetti.


Gıda enflasyonunu düşürecek ilave tedbirleri yakın zamanda devreye sokacaklarını belirten Şimşek, "Bu kapsamda bakliyat gibi talebin kısmen de olsa ithalat ile karşılandığı ürünlerde kapsamlı bir üretim planlaması yapıldı. Başta sera teşvikleri olmak üzere taze meyve-sebze üretimini teşvik eden uygulamalar da yeni bir strateji çerçevesinde devreye girecek." dedi.Teşvikler devreye girecek


Şimşek, taze meyve-sebze üretimini teşvik eden uygulamaların da başta sera teşvikleri olmak üzere, yeni bir strateji çerçevesinde devreye gireceğini belirtti.


"Belirli şartlar oluştuğunda dış ticaret tedbirleri geçici olarak devreye girecek ve aşırı fiyat hareketlerine izin verilmeyecek. Lojistik süreçlere ilişkin de tedbir ve teşvikleri alacağız." diyen Şimşek, "Bu tedbirler işlenmemiş gıda kaynaklı riskleri sınırlandırarak enflasyonun tek haneye gerilemesine ve oynaklığın azalmasına katkı sağlayacak." şeklinde konuştu.


AA

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2017, 13:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5