Faiz kararını açıklandı

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya

Faiz kararını açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, eylül ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonrası faiz kararını açıkladı.


Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17,75’ten yüzde 24’e yükseltilmesine karar verdi. Böylece faizde 625 baz puan artış yapılmış oldu. sonrası yapılan açıklama şöyle:


"Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyette dengelenme eğiliminin belirginleştiğine işaret etmektedir. Dış talep gücünü korumakla birlikte iç talepteki yavaşlama hızlanmaktadır.


Yakın dönemde enflasyon görünümüne ilişkin gelişmeler fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret etmiştir. Döviz kurundaki hareketlerin de etkisiyle fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. İç talep koşullarındaki zayıflamaya rağmen fiyatlama davranışlarında gözlenen bozulma enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma gerçekleştirilmesine karar vermiştir.İlave sıkılaştırma masada


Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.
  • Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.


Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır."Beklenti anketi


TCMB'nin gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin ankete katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanı 425 baz puan oldu.Bir önceki toplantıda sabit tutuldu


Politika faizi, bir önceki PPK toplantısında yüzde 17,75'te sabit tutulmuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2018, 21:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5