banner29

Filistinli köylü İsrail'i tuş etti

Batı Şeria'da toprakları üzerinde yapılan Yahudi yerleşimlerine ve duvar inşaatları nedeniyle topraklarının kaybına karşı mücadele veren Filistinli köylüler yeni bir başarıya imza attı.

Filistin 22.06.2008, 12:16 01.08.2019, 23:47
Filistinli köylü İsrail'i tuş etti

BM Çocuk Fonu UNICEF, İsrailli milyarder elmas devi Lev Leviev'den bağış sağlama dahil, tüm ortaklık ilişkilerini, Leviev'in şirketinin Batı Şeria'daki işgal altındaki Filistin topraklarında yerleşimler inşa ettiği gerekçesiyle koparma kararı aldı.

Arap insan hakları örgütü Adalah'tan (Adalet) yapılan açıklamada, UNICEF Başkanlık danışmanlarından Chris de Bono'dan, Adalah New York'a gönderilen mektupta, UNICEF'in Lev Leviev'le tüm ilişkileri reddedeceğinin bildirildiği belirtildi.


Mektuba göre, Chris de Bono, UNICEF'in yaptığı mülahazalar sonucunda, "Lev Leviev veya bağlı şirketleri ile doğrudan veya dolaylı olarak herhangi bir ilişkide bulunmayı düşünmediği, ayrıca herhangi bir mali yardım veya desteği kabul etmeyeceğini doğruladıklarını" bildirdi.


De Bono, işgal edilmiş Filistin topraklarındaki inşaatlarla ilişkileri konusunda, Leviev etrafında dolanan tartışmaların farkında olduklarını belirtirken, UNICEF'in "mümkün olduğu kadar az tartışmalı" muhataplar politikasını benimsediğini de kaydetti.


Lev Leviev'in UNICEF'e bireysel olarak ne kadar katkıda bulunduğu belirtilmezken, geçen yıl Fransa'da, UNICEF'e bağlı Fransız Ulusal Komitesi yararına düzenlenen bir moda etkinliğinde, mücevher bağışında bulunduğu da biliniyor.


Adalah'ın açıklamasında, Leviev'in Angola'daki elmas madeni şirketlerinin, ciddi insan hakları ihlalleri suçlaması ile karşı karşıya kaldığı da öne sürüldü.


İsrail'in en zenginleri arasında bulunan elmas ve toprak kralı Lev leviev, UNICEF'e daha önce doğrudan ve dolaylı katkılarıyla bilinen bir isimdi. Leviev'in geçmişte UNICEF'e sağladığı destekler, Lev Leviev'in şirketinin internet sitesinde de sergileniyordu.

UNICEF'in Leviev ilişkilerini koparma kararı, kısaca Adalah olarak bilinen İsrail'deki Arap Azınlık Hakları Merkezi'nin New York şubesinin UNICEF'le yaptığı toplantılar, Leviev ve şirketlerine karşı sürekli bir boykot yürüten örgüt ile Filistinli toplumların yürüttüğü kampanyanın bir sonucu olarak ortaya çıktı.


Lev Leviev'in şirketinin Yahudi yerleşimlerini inşa çalışmalarını sürdürdüğü Batı Şeria'daki Filistin köylerinden Cayyus'a, UNICEF yetkililerince bir ziyaret de yapılmıştı.


Dünyaya adını "duvar karşıtı" barışçıl protesto yöntemleriyle duyuran ve her hafta düzenli olarak protestosunu yürüten Batı Şeria'daki Bileyn köyü toplumu liderlerinden Abdullah Ebu Rahme, "UNICEF'in, toplumumuzu yok etme teşebbüsünde bulunan Mattityahu Doğu yerleşimini inşa eden şirketlerden biriyle ilgili aldığı kararı memnuniyetle karşılıyoruz" dedi.


3 yıldır, topraklarını kurtarmak için kampanya yürüttüklerini belirten Ebu Rahme, "Bu bir zafer ama bunun gibi daha bir çoğuna ihtiyacımız var" diye konuştu.


Abdullah Ebu Rahme, Leviev'in şirketlerinin Kudüs yakınındaki Maale Adumim ile yine Kudüs sınırları içindeki Filistinliler'in Ebu Gneym, İsrailliler'in Har Homa olarak adlandırdıkları bölgede de evler inşa ettiğini kaydetti.


Batı Şeria'daki diğer Filistin köyü Cayyus'un Belediye Başkanı Muhammed Tahir Cabir de, UNICEF yetkililerinin Mayıs ayı içinde bölgeyi ziyaret ettiklerini ve Leviev'in şirketi "Leader" tarafından inşa edilen Zufim yerleşiminin genişletme projesiyle, köylülerden çalınan tarım arazilerinin çocukları üzerindeki korkunç etkilerini gözleriyle gördüklerini dile getirdi. Cabir de, çocuk haklarının bir savunucusu olarak ve uluslararası yasalara bağlılığı nedeniyle UNICEF'e teşekkür etti ve diğer örgütlerin de aynı şeyi yapmasını beklediklerini kaydetti.


100'den fazla ülkede faaliyette bulunan; yoksulluk ve haksızlığa karşı mücadele veren Oxfam International adlı sivil toplum örgütü de, Lev Leviev'den herhangi bir destek almadığını açıkladı. Lev Leviev'e ait sitelerde de Oxfam İnternational'a destek verildiğine ilişkin haberler bulunduğu öne sürülüyor.


Örgüt, Leviev'in şirketlerinin yerleşim inşaatları yaptığı gerekçesiyle gelecekte de desteğini kabul etmeyeceklerini vurgularken, Dubai'nin de geçtiğimiz günlerde, Adalah New York ve Filistinli toplumların mücadeleleri sonucu, Emirlikte bir mücevher mağazası açacak olan Leviev'e izin vermediği belirtiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?