banner29

Türkiye'de yaşayan Filistinli genç Rachel Corrie'nin ölüm anını anlattı!

16 Mart günü Filistinli Müslümanların evlerini yıkmak isteyen İsrail buldozerlerinin önüne duran ve buldozerin acımasızca ezmesi sonucu can veren Amerikalı aktivist Rachel Corrie'nin ölüm anına şahitlik eden Filistinli genç, Twitter hesabından yaşananları anlattı.

Filistin 18.05.2020, 15:06 18.05.2020, 15:44
Türkiye'de yaşayan Filistinli genç Rachel Corrie'nin ölüm anını anlattı!

16 Mart 2003 yılında Filistin'in Refah şehrinde İsrail buldozerleri Müslümanların kapısına dayanmış ve evlerini yıkmak üzereydi. İsrail zulmüne seyirci kalmak istemeyen Amerikalı bir grup genç de bölgede yaşıyordu o gençlerden birisi olan Rachel Corrie buldozerleri durdurmak isterken acımasızca ezilerek yaşamını yitirdi. Corrie'nin ölüm anına şahitlik eden Filistinli Tevfik El Hams o yıllarda çocuk olduğunu söyleyerek yaşananları anlattı.

İŞTE O PAYLAŞIM

"Selamün aleykum, Rachel Corrie bilen var mı? Bilenler favlayabilir mi? Ölüm anına şahit olmuştum bizim mahallede yaşıyordu onunla ilgili birkaç şeyi anlatacağım.

Bir grup aktivistle bizim mahalleye gelmişlerdi hatta orada bile kaldılar, biz sınırda yaşadığımız için her gün askerlerin saldırılarına maruz kalıyorduk hali ile yabancılara pek güvenmezdik ama bu grup farklıydı özellikle de bu kız

Sürekli çocuklarla oyun oynardı elinde hep meyve ve şeker olurdu çocuklara dağıtırdı, nadiren başı açık gezerdi çoğu zaman kapatırdı, bir gün bizimle top bile oynamıştı herkes onu tanırdı adını bilmese bile

Öldürüldüğü gün, yine tanklar ve buldozerler birkaç evi yıkmak için mahalleye girmişlerdi, bizim alıştığımız bir olaydı rachel ve arkadaşları geldiler ve yıkımı durdurmaya çalışmışlardı gayet açık görünüyordu

Elinde megafon ve yelek giymişti kadını görmemek imkansızdı, ben o gün buldozeri kullanan kişiyi net görüyorken onun racheli görmemesi çok saçma, o kadar soğukkanlı bir şekilde ezdi ki kızı aklımda çıkmıyor o an hatta üstüne toprak da atmıştı

Biz bağırdıkça arkadaşları çığlık attıkça üstüne üstüne gitti ezip toprak atmıştı, toprağın altından çıkarınca heryeri kırılmış gibiydi hem kızı öldürdüler hem evleri yıktılar, bu katiller böyle vicdansız şerefsizler işte.

Birkaç ay sonra Tom Hurndall diye bir İngiliz arkadaşı da küçük bir çocuğu kurtarırken öldürülmüştü, öldürüme anına değil ambulansa bindirilirken şahit olmuştum kafasından vurulmuştu Rachelin öldürüldüğü yerden 1 Km uzaklıkta öldürülmüştü."

'HUCURAT HAREKETİ' DE ANLATTI!

Filistinli Tevfik, Rachel Corrie'nin ölüm anını canlı şahidi olarak anlattı; Hucurat Hareketi'nin çalışmalarından biri olan Kudüs Çocuk Atölyesi'nde yetişen Şüheda, hazırlanan 1 dakikalık videoda Rachel Corrie'nin direnişini anlattı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?