banner29

2040 sonun başlangıcı!

Gündem 09.10.2018, 14:53 09.10.2018, 14:53
2040 sonun başlangıcı!
Bilim insanlarından oluşan panel dünya liderlerini iklim krizinin sonun başlangıcına beklenenden daha erken taşıyabileceği konusunda uyardı. Gıda sıkıntısı ise kontrol edilemeyen yangınlar nedeniyle başlayabilir denildi. Mercan resiflerinin ise 2040 itibarıyla sıcaklık artışı nedeniyle yok olacağı aktarıldı.

FİZİKÇİ BILL HARE: RAPOR ŞOK EDİCİ, ENDİŞE VERİCİ


The New York Times ise haberinde konuya dair IPCC'nin eski raporlarının yazarı ve İklim Analitiği örgütünün üyesi Fizikçi Bill Hare'nin ifadesini aktardı. Hare, “Rapor hayli şok edici ve endişe verici” yorumunu yaptı. Birkaç yıl önce bu durumdan haberdar olmadıklarını belirtti.

Sera gazı emisyonları büyük ihtimalle sürecek; eleştiriler en azından Amerika'nın halihazırdaki yönetiminde durumun bu olacağına işaret ediyor. Atmosfer ise o tarihte endüstri öncesi dönemin üstünde 2.7 derece ısınacak. Bu ise kuraklık ve yoksulluğu arttırırken su sahil kenarlarına sürünerek akacak. Kuraklık ve getirilerinin maliyeti ise 54 trilyar dolar olacak.

40 ÜLKEDEN 91 BİLİM İNSANI İKLİM DEĞİŞKİLİĞİ RAPORUNDA ÇALIŞTI


İklim krizini aşmanın tek yolu ise önümüzdeki bir iki yıl içerisinde keskin değişiklikler yapmak deniliyor. ABD Başkanı Donald Trump, iklim değişikliği konulu Paris Anlaşması'ndan çekilmeyi planladığını belirtti. Öte yanda Trump yönetimi çevre korumayı azaltmak için çabalıyor.  The Times'a göre rapor 40 ülkeden 91 bilim insanı tarafından yazıldı ve düzeltildi. 6 binden fazla bilimsel araştırma bulgusu değerlendirilerek BM raporundaki sonuçlar hesaplandı.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?