banner30

banner29

Algı operasyonu nedir? Nasıl yapılır? Kimlere yapılır?

Algı operasyonu kelimesini son yıllarda fazlasıyla duyuyoruz. Peki, algı operasyonu nedir? Nasıl yapılır? İşte, detaylar!

Genel 05.10.2020, 17:19
Algı operasyonu nedir? Nasıl yapılır? Kimlere yapılır?

Özellikle son yıllarda algı operasyonu, kelimesi sıklıkla duyulmaktadır. Peki algı operasyonu nedir? Algı operasyonuna en basit tabiri ile, bir olayı yanlış şekilde anlatarak kitleleri engellemek denilebilir. Algı operasyonu nedir, sorusunun geniş kapsamlı cevabına gelin birlikte bakalım.  

Algı Operasyonu

Haber sektörü her geçen gün kendini geliştirmeye devam ediyor. Dünyadaki ya da yurttaki gelişmelerin, vatandaşlara en doğru ve en hızlı halde ulaştırılabilmesi için, bu sektördeki pek çok insan oldukça yoğun çalışıyor… Habercilikte yaşanan yeni gelişmelerle beraber, bu sektör güç kazanıyor. Bu gücün kullanılması konusunda ise siyasi kişi ya da kurumlar oldukça önemli başarılara imza atıyorlar. Çünkü medya aracılığıyla algı operasyonu yapmak oldukça kolay!

Bir siyasi partinin herhangi bir üyesi tarafından söylenmiş sözler, hayata geçirilmiş hizmetler ya da farkında olmadan yapılmış olan hataların, iyi ya da kötü yönlerini birbirinden ayırmamak, bu operasyonların ilk gereğidir. Bir siyasi kişiyi ya da kurumu, hakkında tartışma yaşanan bir konuda temize çıkarmak ve vatandaşların gözündeki saygınlığını korumak için yapılan bunun gibi tüm faaliyetler ise, medya kanalları aracılığıyla halka aktarılır ve bazen taraflı habercilik yapılabilir.  Böylece vatandaşların algısı, siyasi kişi ya da kurumlara karşı kötü düşünceler beslememiş olur. 

Algı operasyonu Nasıl Yapılır?

Algı operasyonu nedir, sizler için anlattık. Peki Algı operasyonu nasıl yapılır? Algı operasyonu genel olarak kitlelere etki eden medya yolu ile yapılır. Tüm Türkiye ve hatta dünya, televizyon izlediğinden özelikle haber kanalları üzerinden bu operasyon gerçekleştirilmektedir.  

Tam da burada algı operasyonu dediğimiz olgu devreye giriyor. Toplumu manipüle ederek, etki yaratmaya çalışan algı operasyonunun amacı kamuoyunu yönlendirmektir.

PSİKOLOJİK YÖNLENDİRME

İngilizcesi pereception management, yani algı yönetimi olan algı operasyonu, daha çok iş dünyasında kullanılan teknolojinin, metin yazarlığının, gösteren,gösterilen dizgelerinin kullanıldığı, psikolojik yönlendirme sürecini ifade ediyor.

İlk olarak ABD kaynaklarında rastladığımız algı operasyonu kavramı 1987 tarihli, Savunma Bakanlığı Askeri Terimler sözlüğündeki yerini aldı.

DOĞRU DÜŞÜNCEYİ ETKİLEMEK

Sözlükteki tanımı ise şöyle; "Duygu, düşünce ve nesnel düşünceyi etkilemek amacıyla dinleyiciye,dinleyiciden seçili bilgi ve göstergeleri işaret vermek, saklamak için yapılan eylemler."

ALDATMA ÜZERİNE KURULU

Pek çok yönden algı yönetimi gerçeğin gösterimi, güvenlik operasyonlarını örtbas etmeyi, aldatmayı ve psikolojik operasyonları birleştirir.

SIK YALAN SÖYLE, İNANDIR

Adolf Hitler’in propaganda bakanı Paul Joseph Goebbels, Nazi liderlerine verdiği konferanslarda büyük yalanlar söylemenin, bunları sıkça tekrar etmenin devrimin en önemli aracı olduğunu dile getirmiştir.

YALANDAN BAĞIMSIZ DEĞİL

Algı operasyonlarını izah ederken de bunu not etmek gerekiyor. Sözünü edeceğimiz algı operasyonları yalandan, iftiradan bağımsız değildir.

Algı Operasyonu Yapmak Etik midir?

Bilindiği üzere meslekî etik, mesleklerin genel işleyişini ve değerini korumak için belirlenmiş kuralların genelidir. Bu kuralların amacı ise tüm faaliyetlerin belli şartlarda ve değerde devam etmesini sağlamaktır. Bu konuda belirlenmiş olan temel ilkeler ise şu şekildedir: Doğruluk, Yasallık, Güvenirlik, Mesleğe Bağlılık ve Yeterlik.

Bu temel ilkelerin, habercilik sektörü için meydana getirdiği gereklilik ise doğru, tarafsız ve suça teşvik etmeyen haberler yapmış olmaktır. Fakat herhangi bir kuruluş tarafından gerçekleştirilen bir algı operasyonu, tarafsız olması durumunda etkisini kaybedecektir. Dolayısıyla bu amaçla yapılmış olan haberlerin neredeyse tamamı, vatandaşların bazı duygularını tahrik edici ve onları yanıltıcı özelliklere sahiptir. Bu tür haberlerin, meslek etiğine uygun olarak yapılmış haberler olduğunu söylemek zordur. Çünkü asıl amaç, toplumun algısı üzerinde istenen etkiyi ortaya çıkarmaktır.

Bunlara benzer herhangi bir algı operasyonu yoluyla yanlış düşünmeye yönlendirilmemek için, tarafsızlığına güvenmediğiniz haber sitelerini ve haber bültenlerini takip etmemeniz önerilir. Siyasi düşünceniz ne olursa olsun, size ya da diğer vatandaşlara verilen her yanlış haberin meydana getirebileceği sonuçlar, son derece tehlikeli olabilir. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?