Elinde dolar tutan çok ağlayacak!

Stratejist Dr. Ahmet Murathanlı, döviz kurlarındaki spekülatif oynamaları değerlendirdi.

Elinde dolar tutan çok ağlayacak!
Döviz kurlarındaki spekülatif oynamaları değerlendiren Stratejist Dr. Ahmet Murathanlı, “Amerika, sahte Dolar krallığının sürdürülemez olduğunu kendisi de biliyor. Muhtemelen başka bir birime veya para sistemine geçme hazırlığı kapsamında toplayabildiği kadar Dolarını toplamaya çalışıyor. Bir gün gelecek dünyada kalan Dolarları, ‘sahte’ olduğu iddiasıyla inkar edecekler ve o gün elinde o Yeşil Kağıt’tan olanlar çok ağlayacak” dedi.

Birçok ülke para biriminin, Amerika Doları karşısında değer kaybetmesi şeklinde gelişen kur krizini değerlendiren Stratejist Dr. Ahmet Murathanlı, “Aslında her şey, Amerika’nın dünya geneline yayılmış çok fazla miktardaki Doları geri çağırarak kontrol altına alma arzusuyla başladı. Piyasalardaki trilyonlarca Dolar, sonuçta önemli kısmı karşılığı olmayan ABD’nin borç senetleri olarak görülmeli. Amerika, bu sahte Dolar krallığının sürdürülemez olduğunu kendisi de biliyor. Muhtemelen başka bir birime veya para sistemine geçme hazırlığı kapsamında toplayabildiği kadar Dolarını toplamaya çalışıyor” dedi.

“BİR ÇUVAL DOLARLA BİR EKMEK ALAMAYACAKSINIZ!.”

Bu durumun doğal olarak Dolar kıtlığına ve kur artışlarına sebep olduğunu kaydeden Murathanlı, “Burada asıl sıkıntı, orta vadede ABD, Doların ipini kendi çektiğinde ortaya çıkacak. Bir gün gelecek dünyada kalan Dolarları, ‘sahte’ olduğu iddiasıyla inkar edecekler ve o gün elinde o Yeşil Kağıt’tan olanlar çok ağlayacak. Bir çuval Dolar ile bir ekmek alınamayacak günler çok uzak değil” öngörüsünde bulundu.

PİYASALAR, HALKLARDAN GİZLİ Mİ ŞEKİLLENDİRİLİYOR?

Karşılıksız Dolar basımının, dünyada önemli bir ekonomik kriz yaşanan 2008 yılından sonra artış gösterdiğini belirten Murathanlı, bu kararda sadece Amerika değil, krizi bir şekilde aşma konusunda mutabık kalan birçok ülkenin onayı bulunduğunu; dolayısıyla Amerika’nın Doları geri toplama kararının da uluslararası gizli anlaşmalar dahilinde gerçekleşmiş olabileceğine dikkat çekti.

EKONOMİK BAĞIMSIZLIK İÇİN ÖNCE SİSTEM

Dolar ve diğer küresel soygun enstrümanlarının hegemonyasından kurtulup halkının alın terinin karşılığının sömürülmesine karşı çıkan Türkiye gibi ülkelerin yapması gerekenler noktasında da uyarılarda bulunan Murathanlı, “Bu ülkeler acilen yeni adil bir para sistemi bulana kadar piyasalarda hacimli nakit olarak dolaşan paralarını geri çekip ‘kaydi’ sisteme geçmeliler. Aksi halde Amerika’nın Dolar üzerinden gerçekleştirdiği manipülasyonların milli paralar üzerinden de yapılmayacağının hiçbir garantisi yoktur ve bunu tespit etmek de mümkün değildir” diye konuştu.

Kaynak: DipDalga.com
Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2018, 22:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5