İklim değişikliği son 20 yılda dünyaya pahalıya patladı

İklim değişikliği son 20 yılda dünyaya pahalıya patladı
BM'ye gör iklim değişikliği bağlantılı felaketler son yirmi yılda 2.25 trilyon doları buldu. Bu rakam ise önceki yirmi yıllık zaman dilimine göre yüzde 150 artış anlamına geliyor.

BM Felaket Tehlikesini Azaltma Ofisi (UNISDR), “İklim değişikliği seller ve kasırgalar gibi uç hava olaylarının sıklığını ve şiddetini arttırıyor” notunu düştü.

1978-1997 yılları arasında iklimle ilişklili felaketlerde UNISDR raporuna göre toplam zarar 895 milyon Euro idi. Bu veriler ise Belçika'daki Catholique de Louvain Üniversitesi'nin felkaetleri araştıran Centre for Research on the Epidemiology of Disasters (CRED) merkezine dayandırıldı.

SON 20 YILDA FELAKET KAYNAKLI ZARAR 2.25 TRİLYON DOLAR


Ancak 1998-2017 arasında bu rakam 2.25 trilyon doları buldu. BM raporuna göre ABD, Çin, Japonya ve Hindistan maliyetin en yüksek olduğu ülkeler. BM Genel Sekreterliği Felaketleri Azaltma Özel Temsilcisi Mami Mizutori yaptığı açıklamada, “Rapordan çıkan analiz açıkçı gösteriyor ki aşırı hava olaylarının neticesi olan ekonomik kayıplar sürdürülebilir değil, yoksulluğu ortadan kaldırmanın tehlikeye düşmesi dünyanın bazı parçalarını etkiliyor”dedi.

UNISDR 1998-2017 yılları arasında ikilim değişikliğine bağplı felaketlerin sayısını 6.600'den fazla olarak tespit etti. Kasırga ve seller ise en yaygın felaketler olarak sıralandı.

Rapordaki bulgular iklim değişikliğine cevap olarak, felaketlerin tehlikesini azaltmaya yapılan yatırımın, politikanın merkezinde yer alması gerektiğini gösteriyor denildi.
Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2018, 10:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5