banner29

Rutte: 'Özür Dilemeyeceğiz, Tehditler Devam Ederken Müzakere Olmaz!'

Hollanda Başbakanı Mart Rutte'den açıklama var: "Özür Dilemeyeceğiz, Tehditler Devam Ederken Müzakere Olmaz!"

Gündem 13.03.2017, 17:10 13.03.2017, 17:10
Rutte: 'Özür Dilemeyeceğiz, Tehditler Devam Ederken Müzakere Olmaz!'
Rutte, katıldığı bir televizyon programında, Türkiye'nin "özür dileyin" çağrısının anımsatılması üzerine "İlişkilerin yumuşatılmasından yanayız. Ama özür dileyerek değil. Deli misin?" yanıtını verdi.

Yine BBC Türkçe'nin haberine göre, Hollanda Başbakanı Mark Rutte, katıldığı televizyon programında Türk hükümetinin iki ülke arasında yaşanan ziyaret krizi ile ilgili olarak oldukça tuhaf davrandığını savunarak, "Olayları çığırından çıkarmak için ellerinden geleni yaptılar" dedi.

Rutte, "persona non grata" (istenmeyen kişi) ilan edilerek sınır dışı edilen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın diplomatik dokunulmazlığa sahip olmadığını ve sınır dışı kararında haklı olduklarını savundu.

"ONALR BİZİM VATANDAŞLARIMIZ"

Rutte'ye göre, iki ülke arasındaki en önemli sorun, Türkiye'nin sürekli olarak Hollanda'daki Türklerden "vatandaşlarımız" diye söz etmesi. "Onlar Hollanda vatandaşıdır" diyen Rutte, Hollanda'nın da Türkiye kadar gururlu bir ülke olduğunu söyledi.

éTÜRKİYE ŞANTAJ YAPIYOR, YAPTIRMAYIZ!"

Türk hükümet yetkililerinin ağır yaptırım tehdidinin de kabul edilemeyeceğini dile getiren Hollanda Başbakanı, "Biz kendimize şantaj yaptırmayız" dedi.

Dışişleri Bakanı Bert Koenders da, gündemlerinde Türkiye'den özür dileme seçeneği bulunmadığını vurguladı. Hollandalı bakan, Türkiye ile diyalog arayışının sonuç vermemesi halinde "sert önlemler almaya hazır olduklarını" söyledi.

"ÇÖZÜM İSTİYORUZ AMA..."

Hollanda Başbakanı Mart Rutte, Türkiye'yle çözüm bulmak istediklerini söylemesinin ardından kendisiyle çelişen bir açıklama yaptı. Türkiye ile normalleşme kapılarını kapatan Rutte, "Türk hükümetinin tehditleri devam ederken, müzakere masasına oturmayacağız" ifadelerini kullandı.

TIMETURK
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?