banner30

banner29

Ürdün ve ABD'den 'Filistin' görüşmesi

Gündem 24.09.2018, 13:02 24.09.2018, 13:02
Ürdün ve ABD'den 'Filistin' görüşmesi
Ürdün Kraliyet Divanı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurulu'na katılmak üzere ABD'nin New York kentinde bulunan Kral 2. Abdullah, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile bir araya geldi.

Görüşmede, iki ülke arasındaki "stratejik ortaklık" ilişkilerinin yanı sıra Filistin meselesi ve Suriye krizi başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası gelişmeler değerlendirildi.

BAĞIMSIZ FİLİSTİN DEVLETİ KURULMASI


Barış müzakerelerinin de konuşulduğu görüşmede, Kral Abdullah'ın Filistin ve İsrail arasındaki iki devletli çözüme yönelik müzakerelerin yeniden canlandırılmasının ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasının önemine değindiği belirtildi.

“UNRWA'YA DESTEK DEVAM ETMELİ”


Kral Abdullah, görüşmede, "Uluslararası toplum, BM'ye kayıtlı 5 milyondan fazla Filistinli mülteciye eğitim, sağlık ve insani alanlarda yardım ulaştıran Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'na (UNRWA) hizmetlerini sürdürmesi için gereken desteği sağlayarak sorumluluklarını yerine getirmeli." ifadelerini kullandı.

ABD yönetimi, geçen ay sonunda UNRWA'ya mali yardımları tamamen durdurma kararı almıştı. Amerikan medyasında yer alan haberlere göre Washington, UNRWA'ya 365 milyon dolarlık yardım yapıyordu.

İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmeleri, İsrail'in "1967 sınırlarını, zorunlu göçe maruz bırakılan Filistinlilerin geri dönüş hakkını ve Yahudi yerleşim birimleri inşasına son vermeyi kabul etmemesi" nedeniyle Nisan 2014'te durmuştu.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?