banner29

1 Mayıs halayında sosyal mesafe etkisi

İzmir'de Balçova Belediyesi işçileri sosyal mesafe kuralları içinde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramını kutlayarak halay çekti. İzmir ve İstanbul'da sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle 1 Mayıs kutlaması yapılmadı.

Gündem 01.05.2020, 12:50
1 Mayıs halayında sosyal mesafe etkisi

Koronavirüsü (Covid-19) salgını tedbirleri kapsamında ilan edilen 3 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının ardından Balçova Belediyesi işçileri, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramını bir güncesinden kutladı.

Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, Belediye-İş 4 No’lu Şube Başkanı Ayhan Doğan ve Tüm-Yerel-Sen 2 No’lu Şube Yetkilisi Ahmet Sebilci’nin de katıldığı 1 Mayıs kutlamaları Temizlik İşleri Müdürlüğü Şantiyesinde yapıldı. Şantiyede toplanan işçiler sosyal mesafe kurallarına uyarak halay çekti, harmandalı oynadı.

İZMİR'DE SESSİZ 1 MAYIS

İzmir'de ise koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının ilk gününe denk gelen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde kentte sessizlik hakim oldu. Önceki yıllarda işçilerin törenlerle bayramlarını kutladıkları cadde ve meydanlar, bu yıl salgın nedeniyle boş kaldı.
 

Havadan drone ile görüntülenen Altınyol, Ankara ve Kıbrıs Şehitleri Caddesi ile Gündoğdu Meydanı, kısıtlamanın ilk gününde sakinliğiyle dikkat çekti. Yollarda sadece görevi dolayısıyla dışarı çıkması gereken az sayıdaki kişiler görüldü. Vatandaşların kısıtlamaya uyduğu gözlenirken, polis ekipleri de kentin birçok noktasında uygulama yaptı.

İSTANBUL'DA BAKIRKÖY BOŞ KALDI

İstanbul'da kutmaların adresi Bakırköy Halk Pazarı bu yıl koronavirüs tedbirleri kapsamında boş kaldı. İstanbul'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarının adresi olan ve işçi sendikaları, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelip kutlama yaptığı Bakırköy Halk Pazarı bu yıl koronavirüs tedbirleri kapsamında boş kaldı.

BAŞKENT'TE TANDOĞAN MEYDANI SESSİZ

Başkent Ankara'da ise yine kutlamaların adresiAnadolu Meydanı (Tandoğan Meydanı) Covid-19 salgını ile mücadele neticesinde verilen sokağa çıkma kısıtlaması sonucu bomboş kaldı.Normalde kutlamalara binlerce işçi emekçi katılır ve 1 Mayıs coşkusu meydanda yaşanırdı. Ankara’da dün Hak İş/Hizmet -İş Sendikası ve Altındağ Belediyesi işbirliğinde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinliği düzenlendi. Altındağ Belediyesi Fen İşleri Kampüs alanında gerçekleşen kutlamada işçiler sosyal mesafe kuralına uydu. Memur-Sen Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve 7 kıtadan onlarca emek hareketi temsilcisinin katılımıyla 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü video-konferans yöntemiyle kutladı. Ankara’da 1 Mayıs ile ilgili herhangi bir etkinliğe izin verilmedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?