banner29

AB'den, TBMM'de alınan Gergerlioğlu kararı ve HDP davası hakkında açıklama!

Avrupa Birliğinin (AB), HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun vekilliğinin düşürülmesi ile terör örgütü PKK'nın siyasi uzantısı HDP'nin kapatılması istemiyle açılan davadan endişe duyduğu bildirildi.

Gündem 18.03.2021, 17:31
AB'den, TBMM'de alınan Gergerlioğlu kararı ve HDP davası hakkında açıklama!

HDP'li Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesi ile HDP'nin kapatılması yönünde atılan adımlara ilişkin Avrupa Birliği'nden (AB) açıklama yapıldı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile AB Komisyonunun komşuluk ve genişlemeden sorumlu üyesi Oliver Verhalyi tarafından yapılan ortak açıklamada, birliğin, bu iki karardan derin endişe duyduğu belirtildi.

HDP'nin kapatılmasının, milyonlarca seçmenin haklarını ihlal edeceği öne sürülen açıklamada, "Bu durum, Türkiye'de temel haklardaki geriye gidişle ilgili AB'nin endişelerini artırmakta ve Türk makamlarının reformlara yönelik taahhütlerindeki inanılırlığa darbe vurmaktadır." şeklinde iddialarda bulunuldu.

Açıklamada, AB'ye aday ülke ve Avrupa Konseyi üyesi olan Türkiye'nin 'demokratik yükümlülüklerine saygı göstermesi gerektiği' savunuldu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?