banner30

banner29

ABD yeni Irak hamlesini dünyaya duyurdu: Gerekli adımları atıyoruz

Çin'de başlayan ve dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgının ardından Irak'ta büyük bir çatışmanın çıkması an meselesi haline geldi. ABD üslerine yapılan saldırıların ardından Pentagon'un harekete geçeceği açıklandı.

Gündem 16.03.2020, 17:36
ABD yeni Irak hamlesini dünyaya duyurdu: Gerekli adımları atıyoruz

Irak'ta ABD üssüne yönelik saldırılar üzerine Washington, askerlerini korumak adına gerekli ‘meşru müdaafa önlemlerinin alınacağı’ uyarısında bulundu.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiren ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, ‘ülkedeki koalisyon güçlerini korumak adına gerekli adımları atacağı’ konusunda uyarıda bulunduğu belirtildi.

Dün gerçekleştiği belirtilen görüşme hakkında açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, “Bakan Pompeo, Irak hükümetinin, DAEŞ’e karşı mücadeleye destek veren koalisyon mensuplarını korumak zorunluluğu bulunduğunu tekrarladı. Amerikan hayatlarına yönelecek saldırı ve tehditlere müsamaha gösterilmeyeceğini ve gerekirse meşru müdafaa için gereken ek önlemlerin alınacağını vurguladı” dedi.

Pompeo’nun ayrıca, saldırılardan sorumlu olanlardan hesap sorulması gerektiğini de dile getirdi.

Irak’ta ABD askerlerinin de bulunduğu Taci Üssü'ne bir hafta içinde iki defa füzeyle saldırı düzenlenmişti. Saldırılarda ikisi ABD’li biri İngiliz üç asker yaşamını yitirmiş, 12 kişi yaralanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?