banner29

Ayet ve hadisleri hazmedemeyen Özgür Özel'e AK Parti'den sert cevap!

Resmi Gazete'de İslami finans kuruluşlarıyla ilgili düzenleme maddesinde yer alan ayet ve hadisleri görünce küplere binen laikçi CHP'li Özgür Özel'e, anlayacağı dilden cevap AK Partili Cahit Özkan'dan geldi.

Gündem 20.12.2019, 15:41 20.12.2019, 15:56

TBMM Genel Kurulunda, 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2018 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi’nin maddelerinin görüşmeleri tamamlandı.

Görüşmeler sırasında Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu İslami Finans kuruluşlarını denetleyecek bağımsız denetçilerin etik kurallarının belirlediği ve İslami referanslara yer veren düzenlemenin Resmi Gazete’de yayımlanması tartışıldı.

KUR'AN AYETLERİNİ GÖRÜNCE DAYANAMADI

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun 14 Haziran tarihli Resmi Gazete’de faizsiz finans kuruluşlarının bağımsız denetimini yürüten denetçiler için etik kurallarını yayınladığını söyledi.

Devletin mevzuatına ilk kez “bir kutsal kitaptan” ayetler girdiğini belirten Özel, “Burada ilk kez dipnotlarında Kur’an-ı Kerim’den ayetlerin bulunduğu ve denetçinin davranış biçimlerini şeri hükümlere göre belirleyen bir süreç var, bu doğru değil. Bu, inanç istismarıdır. Yüzde 99’u Müslüman da olsa olmayanların da bulunduğu bir süreçte, bir toplumda bu kabul edilebilir bir yaklaşım değil.” dedi.

CAHİT ÖZKAN'DAN ÇARPICI CEVAP!

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, İslami referansların kullanılmasının İslami finans noktasında doğal olduğunu ifade etti ve batılı 'aydın'lardan örnek vererek şu ifadeleri kullandı:

“Bizde de helal sertifikası var ve bu helal sertifikası da Ticaret Bakanlığı’nın riyasetinde. Bahsi geçen konu Katılım Bankası. Finans sektöründe helal finans hareketlerini yapan, mevduat toplayan ve ona göre de helal dairede mevduat, kredi dağıtan bir kurum. Şimdi, bu kurumun çalışmasıyla ilgili hususlarda, yine o kurumun kuruluş amacına uygun bir şekilde çalışması için İslami referansların kullanılıyor olmasından daha doğal hiçbir şey olamaz. Hegel’den olacak, Dostoyevski’den olacak, John Locke, Machiavelli, Shakespeare konuşacak, Allah’ın kitabı olunca ‘hayır’ diyeceğiz.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?