banner30

banner29

Barolar saltanatlarının yıkılmasını istemiyor! Tüm dünyada 'çoklu baro' sistemi...

Bazı baro başkanları alternatif baroların önünü açacak olan düzenlemeye karşı çıkmaya devam ediyor. Ancak gelişmiş ülkelerin birçoğunun ‘çoklu baro’ sitemine geçtiği belirlendi.

Gündem 26.06.2020, 16:40
Barolar saltanatlarının yıkılmasını istemiyor! Tüm dünyada 'çoklu baro' sistemi...

Yeni Akit Gazetesi'nin haberine göre, Barolar üzerindeki ideolojik tahakkümü kıracak olan yeni sistemi ‘Diktatörlük’ olarak nitelendiren ve ‘Hukukun ayaklar altına alınması’ olarak çarpıtanların aksine, çoklu baro sistemi birçok Batılı ülkede yaygın olarak faaliyet gösteriyor. Avrupa'nın birçok ülkesinde uzmanlık alanlarına göre barolar kuruluyor. 

DÜNYANIN EN GELİŞMİŞ ÜLKELERİ KULLANIYOR

Vesayet odaklarının milli iradeye meydan okumaya çevirdiği ve şiddetle reddettiği ‘çoklu baro’ sisteminin dünyanın en gelişmiş ülkelerinde uygulandığı ortaya çıktı. ABD, İngiltere, Fransa, Belçika ve Almanya’da çoklu baro sisteminin geçerli olduğu belirlendi. İngiltere’de avukatların, uzmanlık alanlarına göre ‘ticaret hukuku’, ‘ceza hukuku’, ‘Aile hukuku’ gibi birçok farklı disiplinde kendi barolarını kurdukları bildirildi. Teknolojik anlamda dünyanın gelişmiş ülkesi Japonya’da da çoklu baro sisteminin hayata geçirildiği öğrenildi. 

ABD'DE ÇOKLU BARO MEVCUT

Barolardaki üstünlükleri kaybolmasın diye çoklu baro sisteminin ‘dünyada hiçbir örneği olmadığını’ iddia eden baro yönetimleri, kamuoyunu yanıltıyor. Baro yönetimleri, dünyanın birçok ülkesinde uygulanan çoklu baro sistemini inkar ediyor. Dünyanın süper gücü ABD’nin toplamda 8 eyaletinde çoklu baro sistemi uygulanıyor. ABD’deki çoklu baro uygulamasını görmezden gelenler ise büyük bir samimiyetsizliğe imza atıyor.

BATI'DA UYGULANAN BİR SİSTEM

Avrupa’nın merkez noktası İngiltere’de de çoklu baro uygulanıyor. Bu kadarla da sınırlı kalmayan İngiltere, avukatlara mesleki uzmanlıklarına göre baro kurma imkanı da tanıyor. İngiltere’deki avukatlar, ‘Ceza hukuku’, ‘Ticaret hukuku’, ‘Aile Hukuku’ başta olmak üzere birçok farklı disiplinde baro kurabiliyor.

Fransa'da çoklu baro sistemini uygulayan Batılı ülkelerden biri. Halihazırda 200 baro bulunan Fransa’nın en küçük barosu 9 üyeye sahipken, en yüksek barosu 25 bin üyeye sahip. Avrupa'nın bir diğer kritik öneme sahip ülkesi Belçika’da da çoklu baro sistemi sorunsuz bir şekilde uygulanıyor. 

JAPONYA'DA ÇOKLU BAROLAR VAR

Avrupa’nın lokomotif ülkesi Almanya’da da çoklu baro sistemi mevcut. Almanya’da 27 bölge barosu bulunuyor. Bunun yanı sıra Federal Yüksek Mahkeme’ye akredite ve üye olan avukatların kurduğu baro da hukuk sistemi içerisinde yer alıyor. Uzakdoğu ülkesi Japonya’da da çoklu baro sistemi yıllardan beri sorunsuz bir şekilde uygulanıyor.

Yorumlar (1)
tugo 11 ay önce
...kemalizmin kaleleri bir bir yerle yeksan oluyor, şükürler olsun...
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?