banner29

Bir adam, 30 yıllık cinayeti internet dedektifliği ile çözdü

Hayatımızın ayrılmaz bir kesimi haline gelen internet, bugün her bilgiye kolay kolay ulaşmamızı sağlıyor. Ancak bugüne kadar muhtemelen hiçbirimiz, interneti bir cinayeti açığa kavuşturmak için kullanmamışızdır. Bu haberimizde sizlere, internet kullanımının eşsiz bir tarafından bahsedeceğiz. Todd Matthews isimli bir adam, yalnızca internet kullanarak, yani internet dedektifliği yaparak bir cinayeti aydınlatmayı başardı.

Gündem 03.11.2020, 18:46
Bir adam, 30 yıllık cinayeti internet dedektifliği ile çözdü

1960’lı yıllarda, ABD’de gizemli bir cinayet işlenmişti. Polisler, cansız bir vücudu çadır ambalajının içine sarılmış olarak bulmuşlardı. Yapılan soruşturmalarla bir sonuca ulaşamayan kolluk kuvvetleri, cesedin kime ilişkin olduğunu tespit edememişlerdi. Hal bu türlü olunca da öldürülen bayanın cansız vücudu, kimsesizler mezarlığına gömüldü. Kolluk kuvvetleri bu bayanın mezar taşına, “Çadır Bayan” manasına gelen “Tent Girl” ibaresini yazdırdılar.

Todd Matthews, bu gizemli cinayeti 1987 yılında duyuyor. Baht ya; cesedi bulan kişi de Matthews’in kayınpederi. Bir Cadılar Bayramı kutlaması sırasında kayınpederinin bu kıssayı kendisine anlatması üzerine Çadır Bayan’a ilgi duyan Matthews, olayla ilgili araştırma yapmaya başlıyor. Ancak o yıllarda internet olmadığını söyleyen internet dedektifi, araştırmalarının yalnızca gazete kupürleri, telefon görüşmeleri ve kayın pederinden aldığı bilgilerle sonlu olduğunu tabir ediyor.

Matthews, cinayete kurban giden şanssız bayanın mezarında bir isim olmayışından çok fazla etkilendiğini söylüyor. Kendisinin de küçük yaşlardayken iki kardeşini kaybettiğini tabir eden Matthews, bebek yaştaki kardeşlerinin bile ismi olup, bu bayanın isminin olmayışından etkilenip, bayana ilgi duymaya başladığını belirtiyor. Ancak Matthews, 1990 yılına kadar, yani internet olgusunun ortaya çıkmasına kadar ne yazık ki rastgele bir gelişme kat edemiyor.

Matthews, internet kullanımının başlamasıyla birlikte Çadır Bayan için bir internet sitesi kuruyor. Bu internet sitesine şanssız bayanla ilgili bildiği tüm bilgileri ekleyen internet dedektifi, buradan da net bir karşılık alamıyor. Ancak internette verilen kayıp ilanlarını ararken hiç beklemediği bir şeyle karşılaşan Matthews, kayıp kız kardeşini arayan bir bayanın notunu görüyor. Gizemli cinayete yıllarını veren Matthews, nihayet istediği sonuca ulaşıyor.

Bir internet sitesine kayıp ilanı veren bayan, kız kardeşinin 1967 yılında Kentucky eyaletine bağlı Lexington kenti yakınlarında kaybolduğunu söz ediyor. Bu açıklamayı elindeki bulgularla birleştiren Matthews, kayıp ilanındaki kişinin Çadır Bayan olduğunu anlıyor. İlan sahibiyle bağlantıya geçmeyi başaran Matthews, işte bu sayede gizemli bir cinayetteki kimliği meçhul kişinin tespit edilmesini sağlıyor.

Matthews, elde ettiği bulguları kolluk kuvvetlerine sunup, kapanmış bir gizemli cinayet belgesinin tekrar açılmasını sağlıyor. Kolluk kuvvetleri, 1997 yılında Çadır Bayan’ın mezarını açıp, ilan sahibi bayanla DNA eşleştirmesi yapıyorlar. Yapılan çalışmalar sonucunda Çadır Bayan’ın aslında, ilan sahibinin kardeşi yani Barbara Hackmann Taylor olduğu anlaşılıyor. 

İnternet dedektifi, aydınlattığı gizemli cinayetin akabinde da çalışmalarını sürdürüyor. İnternet geliştikçe çalışmalarının çapını da genişleten Matthews, kayıp ya da kimliği meçhul şahıslar için oluşturulan birinci bilgi tabanının geliştirilmesine yardımcı oluyor. Oluşturulan bilgi tabanı, yıllar içinde onlarca kayıp ve kimliği belgisiz bireylerin bulunmasını sağlıyor. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?