banner30

banner29

Çekirge istilası sebebiyle birkaç ülke değil kıtalar tehlike altında!

Koronavirüsten sonra dünyayı etkisi altına alacağı sürekli iddia edilen çekirge istilası Afrika kıtasında etkili oluyor. Birçok ülkede gıda krizi yaşanabilir.

Gündem 27.05.2020, 18:09
Çekirge istilası sebebiyle birkaç ülke değil kıtalar tehlike altında!

Afrika'da çekirge istilaları sebebiyle geniş çaplı açlık ve kuraklık krizleri yaşanabileceği belirtiliyor.

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam yaptığı açıklamada, mahsullerin hasat edileceği haziranda yumurtadan çıkması beklenen çekirge sürülerinin, başlangıçta olduğundan 400 kat daha büyük olabileceğine dikkat çekti.

Doğu Afrika'da iklim değişikliğinin yol açtığı sağanak yağışların çekirgelerin üremesi için mükemmel bir ortam oluşturduğuna işaret edilen açıklamada, mevcut çekirge felaketinin son 70 yıldaki en büyüğü olduğu, Somali, Etyopya ve Kenya'da binlerce hektarlık arazinin zarar görmesine yol açtığı hatırlatıldı.

Açıklamada, koronavirüs (Kovid-19) salgını mücadelesi için gidilen kısıtlamaların çekirgelere karşı verilecek mücadeleyi de etkilediğine dikkat çekilerek, “Seller ve yeni çekirge dalgası halihazırda 33 milyondan fazla insanın şiddetli gıda güvensizliği yaşadığı bölgede artan gıda kıtlıklarına yol açacak” ifadesi kullanıldı.

Oxfam, uluslararası donörlere "hükümetlere destek olmaları" çağrısında bulundu.

Aylardır Doğu Afrika ve Orta Doğu ülkelerindeki tarlalara zarar vermeyi sürdüren çekirge sürüleri, her gün 150 kilometre yol kat edebiliyor.

Bir kilometrekarede yer alan 40-80 milyon çekirge, sadece bir günde 35 bin kişiye yetecek gıdayı tüketebiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?