banner30

banner29

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar!

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi: MESS Teknoloji Merkezi ve 40 Fabrika Açılış Töreni"nde önemli açıklamalarda bulundu.

Gündem 29.08.2020, 16:42
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar!

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MESS Teknoloji Merkezi'nde düzenlenen "Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi: MESS Teknoloji Merkezi ve 40 Fabrika Açılış Töreni"nde konuştu.

Kendi alanında dünyada tek olan MESS Teknoloji Merkezi'ni Türkiye'ye kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Erdoğan, "Bu merkezle inşallah çığır açacağız. Merkezimizin önemli bir ihtiyacı gidereceğine inanıyorum. Türkiye'nin potansiyeline inanan, ülkemizin aydınlık geleceğine yatırım yapanlara şahsım ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum. İş dünyamızın tam bir seferberlik ruhuyla çalıştığını görmekten bahtiyarlık duyuyorum" dedi.

Koronavirüs salgınına rağmen ne kamu kuruluşlarının ve de özel sektörün yatırımlarına hız kesmeden devam ettiğini belirten Erdoğan, Türkiye'nin toparlanma sürecini başarıyla yürüttüğünü dile getirdi.

Türkiye'nin her alanda koronavirüs sürecinden güçlenerek çıkacağını aktaran Erdoğan, "Her ne kadar salgın hepimiz için bazı zorlukları getirse de iş dünyamızın önünde yeni fırsat kapılarının açılmasına da vesile oldu. Sanayisi, üretim kapasitesi, coğrafi konumu, güçlü sağlık ve ulaşım altyapısıyla Türkiye bu arayışların en gözde ülkelerinin başında geliyor. Salgın döneminde birçok firmamız kısıtlı pazar payı olduğu ülkelere açılma imkanı buldu. Birileri istemese de Türkiye'yi küresel bir üretim üssü haline getirmekte kararlıyız." diye konuştu.

Türkiye'de Organize Sanayi Bölgesi olmayan ilin kalmadığını kaydeden Erdoğan, "Esnafımızı, sanayicimizi, çiftçimizi, işçimizi yüksek faiz yükünün altında asla ezdirmedik. İyi çalışılmış özgün ve öncü teşvik sistemiyle daima üreticimizin yanında olduk. Kısa süre önce teşvik sistemimizde yapısal bir reforma imza atarak ilçe bazlı bir teşvik sistemini hayata geçirdik. AR-GE harcamalarının milli gelirimizdeki payı tarihimizde ilk defa yüzde 1'in üzerine çıktı. Organize Sanayi Bölgesi sayısını 193'ten 321'e çıkararak ülkemizin üretim kapasitesini sağlamlaştırdık. Eğer salgın döneminde hiçbir konuda arz sıkıntısı çekmediysek işte bu güçlü üretim altyapısı sayesindedir." ifadelerini kullandı.

Dünyanın en gelişmiş ve zengin ülkelerinin dahi koronavirüs salgını sürecinde çaresiz kaldığını söyleyen Erdoğan, "Dünyanın en zengin ülkelerinde sağlık personelinin bile maskeye ulaşamadığı günlerde biz yerli solunum cihazını üretim bandından indirmeye başardık. 60 yıllık hayalimiz olan Türkiye'nin Otomobili fabrikası temellerini yine bu dönemde attık." dedi.

Ankara-Niğde Otoyolu açılıyor

Cuma günü Ankara-Niğde Otoyolu'nu Türk milletinin hizmetine sunacaklarını belirten Erdoğan, zorluklara aldırmadan büyük ve güçlü Türkiye yolunda var güçleriyle çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

"2002'de başlayan hizmet yolculuğumuz asla dikensiz bir gül bahçesi olmadı." diyen Erdoğan şunları aktardı:

"Gazete manşetleriyle, siyaseti dizayn eden medya ile mücadele ettik. DEAŞ'ından PKK'sına DHKPC'sine kadar terör örgütleriyle mücadele ettik. Çapulcularla mücadele ettik. Devletin namuslarına emanet ettiği topu tankı millete karşı kullanan FETÖ'cü hainlerle mücadele ettik. Attığımız her adımı yargı yoluyla engellemeye çalışan çapsız muhalefetle mücadele ettik. İnsanımızın birlik, beraberliğine kast eden mezhepçi fanatiklerle mücadele ettik. Üretmeden, ter dökmeden servetine servet katmaya alışmış faiz lobileriyle mücadele ettik. 18 yıl boyunca ülkemiz, milletimiz ve işte bugün burada olduğu gibi Türkiye'nin refahı ve kalkınması için yatırım yapan siz iş adamlarımız için gayret gösterdik."

IMF'siz adım dahi atamayan Türkiye'nin bugün dünyanın en büyük 13'üncü ekonomisi haline geldiğini aktaran Erdoğan, "Hastalarını rehin alan bir ülkeyi, dünyada parmakla gösteren bir sağlık sistemiyle biz tanıştırdık. İHA'larda dünyanın en ileri teknolojisine sahip 4-5 ülkeden birisiyiz. Kalkınma yardımlarında milli gelire oranla yine ilk sıradayız." diye konuştu.

Fatih sondaj gemisinin Karadeniz'de bulduğu 320 milyar metreküplük doğal gaz rezerviyle ilgili konuşan Erdoğan, "Bir dönem krizlerle siyasi istikrarsızlıklarla konuşulan bir ülkenin bugün başarılarıyla Karadeniz'de yaptığı devasa doğal gaz keşifleriyle Doğu Akdeniz'de gerçekleştirdiği sismik araştırmalarıyla gündeme gelmesi, hiç şüphesiz sabrın, gayretin ve inancın bir sonucudur." dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?