banner29

Dilipak yazdı... "Çok geç kaldık, dilerim daha da geç kalmayız"

Köşe yazarı ve araştırmacı Abdurrahman Dilipak, dün "bazı şeyleri yeniden düşünmenin vakti geldi" demişti bugün de toplumda yaşanan değişime dikkat çekerek "Hep başkalarının yanlışını kovalarken, kendi hanemizdeki yozlaşma, çürümeyi göremiyoruz." eleştirisinde bulundu. “Nerede yanlış yaptık” diye soran Dilipak bütün yanlışı "iktidar sahiplerine yüklemenin" yanlış olduğunu belirterek "Tabi iktidarın ve iktidar adına birilerinin her şeyi, herkesi kontrol altına alma gayreti de yanlış." yorumunda bulundu.

Gündem 01.11.2019, 21:00
Dilipak yazdı... "Çok geç kaldık, dilerim daha da geç kalmayız"

Tecrübeli köşe yazarı Abdurrahman Dilipak,  “kültür diye yutturulan şey"in aslında bir felaket olduğunu kültürümüze dair ne var ne yoksa aşağılandığını ve alay konusu yapıldığını öne sürdü. 

Bize ait ne varsa aşağılanıyor, alay konusu ediliyor. Bir “öcü”ye dönüştürülüyor. “Şeriat” deyince insanların kafasında nasıl bir şey oluşuyor. Ya da “Cihad” deyince yine aynı şekilde.

Radyo dinleyin, TV izleyin, gazete-dergi okuyun, sosyal medyaya bakın bakalım ne göreceksiniz.

En çok okunan sayfalar, izlenen TV programları hangileri dersiniz. Hayatımız magazin, spor dedikodu. Din, tarih, siyaset, sağlık, her şey magazinleştirildi.

Şimdi “Nerede yanlış yaptık” diye sormamız gerek. Bütün yanlışı dünün iktidar sahiplerine yüklemek doğru değil. Ya da bugün her şeyi iktidardan beklemek de doğru değil. Tabi iktidarın ve iktidar adına birilerinin her şeyi, herkesi kontrol altına alma gayreti de yanlış.

"BİR ÜLKEYİ İŞGAL ETMEK İSTİYORSANIZ..."

Dilipak "Kültür emperyalizmi" başlıklı yazısında "Bir ülkeyi işgal etmek istiyorsanız, önce onların bilim, aydın, sanatçı, medya takımını ele geçirmelisiniz, gerisi kolay!" diye yazdı. 

"KÜLTÜR EMPERYALİMİZMİ: İŞGAL YÖNTEMİ"

Halkevleri'nin 'Kültür emperyalizmi' tanımını paylaşan Dilipak "Bir sömürü aracıdır; pazar oluşturma, ülkenin kaynaklarını ele geçirme, inanç, tarih ve geleneklerinden kopararak, kendilerine bağımlı hale getirme. Kendi değerlerinden uzaklaştırıp, köklerinden kopartma, zihin dünyasını işgal ederek, tarzı hayatını değiştirerek bir ülkenin iktisadiyatı, maarif ve siyasetini ele geçirme operasyonunun aracı olan bir işgal yöntemi." ifadelerine yer verdi. 

"DEĞERLERİMİZ BERHEVA EDİLİYOR"

"Alamet-i farikamız" olan, değerlerimizin medya, kamu otoriteleri, yasalar, eğitim kurumları, sivil toplum ve sermaye eliyle "berhava" edildiğini belirten Dilipak "Batıya küfrederken, onun yerine kendi inanç ve tarihimizden yeni bir şey koyamaz isek, bir yanlış gidecek, yerine yeni bir yanlış gelecek." uyarısında bulundu. 

"ÇOK GEÇ KALDIK"

"Çok geç kaldık, dilerim daha da geç kalmayız" diyen Dilipak "Gözümüzün önüne çok yaklaştırdığımız, bize dev gibi görünen kibrit çöplerinin arkasına bakarsak, o küçük çöplerin arkasında nasıl bir orman yangını olduğunu görürüz." yorumunda bulundu. 

Dilipak yazısında 'Harf İnkılabı'nın 91. yıl dönümününe ilişkin bir de not yazdı.

Bugün harf inkılabının yıldönümü. Kur’an alfabesi yasaklandı. Böylece din ve tarihle, bin yıllık medeniyetle bağlarımız radikal bir şekilde kopartılmak istendi. Bir millet bir gecede dilsiz bırakıldı. İnkılaplarla yeni bir şey getirilmedi İslami olan yasaklandı. Din ve tarihle bağları kopartılan bir nesil mahvedildi.

Yorumlar (2)
mohamed leshi 2 yıl önce
Wehhabilik yayiliyor kafa kesmek mesru ilan edilmis avrupada darulharp diye her turlu melanet islemek olur islam memleketine dondukten sonra donunce cezasi yok diye bir inanc var. Gelen arap multeciler kizlara laf atiyor otobuste kizlar rahat degil sarkintilik yapiyorlar kuprli muprli artist beeey diyor Selanik yunani bunlar ne imis yaa bizden beter artik su vehhabiligi onleyin dune kadar sizin Milli Gazeteniz selefin akidesini dagitmiyormuydu? hayrola tekfir maddeleri vesaire hele haaa ben ciddi soyliyorum musluman bir turk olarak musluman oldugumu soylemekten cekiniyorum muhammed oldugum hlde bana takama isim mahoni diye tanitiyorum kendimi yaziklar olsun size eeey musluman ulkeler.....
tugo 2 yıl önce
---Üstad, kültür emperyalizmi gerçekleşti, görevini tamamladı... şimdi bunun düzeltilmesi için dua ederek 100 yıl bekleyemeyiz... kültür namına ibnelik yapan ne kadar medya varsa bu vatanda, hepsinin kıçına tekmeyle dışarı atma zamanı geldi geçiyo... bunu da elbette devlet yapacak... yahu bir kez olsun gavurların bizi ilan ettikleri gibi olalım: Bir defa olsun diktatör olalım, kaybetmeyiz...
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?