banner29

Doğu Türkistan'daki insanlık dramı canlı yayında anlatıldı.

Doğu Türkistan'da yaşanan insanlık dramı Akit TV'de anlatıldı. Bölgede zulme uğrayan Müslüman Türklerin Türkiye'de bulunan yakınlarının davet edildiği Halis özdemir'in hazırlayıp sunduğu "Vizyon" programında Çin'in uyguladığı zorbalık gözler önüne serildi.

Gündem 21.07.2020, 14:29 21.07.2020, 15:30

Doğu Türkistan'da Çin tarafından Müslümanlara uygulanan baskı ve zulüm tüm şiddetiyle devam ediyor. Akit TV'de yayınlanan Vizyon programına Türkiye'de yaşayan ve bölgede yakınları bulunan Doğu Türkistanlılar davet edildi. Mağdurların yakınları Çin'in uyguladığı insanlık dışı politikaları bir bir anlattı.

Mağdur yakını Cevlan Şirmehmet, yakınlarıyla 2017'ye kadar WeChat uygulaması üzerinden irtibatta olduklarını sonrasında yakınlarının gördükleri baskılar sebebiyle kendilerini silmek zorunda bırakıldıklarını anlattı.

AİLELERİ EVLATLARINI MESAJLAŞMA UYGULAMASINDAN ZORLA SİLİYOR

Şirmehmet, "Üniversitede okuduğum 2016 yıllında memlekete rahat şekilde gidip gelebiliyordum. Bizim memleketteki arkadaşlarımızla WeChat üzerinden iletişime geçiyorduk akrabalarımız uygulamadan bizi silmeye başladığında orada bir sorun olduğunu anladık ama 2017 yılında bu baskılar gerçek manada başladı."

"Annem kendisi devlet memuru en son 2017 Ocak ayında görüştük. Normal anne evlat görüşmesi sonrasında annem beni uygulamadan silmiş. Ben biraz endişe etmeye başladım. Diğer arkadaşlarıma sorduğumda onlar da yakınlarının sildiklerini ailelerinin 'bir süre iletişime geçmeyelim biz baskı altındayız.' dediklerini söylediler. 2019'un sonunda bana bir haber geldi 2018 yılının başlarında hepsi devlet memuru olan annem babam ve kardeşimi toplama kampına almışlar. Bunun nedeni ise benim Türkiye'de okuyor olmam."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?