banner29

Erdoğan'dan tarihi Ayasofya hamlesi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 1934’te Danıştay kararıyla müzeye çevrilen Ayasofya’nın statüsünün değiştirilmesi için talimat verdiği ortaya çıktı. Erdoğan, “Ayasofya cami olarak turistler tarafından ziyaret edilmeye devam edilebilir. Sultanahmet’te olduğu gibi. Buna milletimiz karar vermeli” dedi.

Gündem 05.06.2020, 09:30 05.06.2020, 10:30
Erdoğan'dan tarihi Ayasofya hamlesi!

yeniakit.com.tr'nin haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında önceki gün toplanan AK Parti Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında, son günlerde ibadete açılması tartışılan Ayasofya da gündeme geldi.

Hürriyet Gazetesi’nin  haberine göre; Erdoğan’ın bu konuda “Ayasofya’da namaz da kılınır, Fetih Suresi de okunur. Buna ancak ve ancak aziz milletimiz karar verir” değerlendirmesini yaptığı belirtildi. Edinilen bilgiye göre Erdoğan, Fatih Sultan Mehmet Vakfı’na ait olan ve İstanbul’un fethinin sembolü niteliğindeki Ayasofya’nın 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye dönüştürüldüğünü anımsattı. Erdoğan, kurmaylarına “Ayasofya için bir çalışma yapın, değerlendirip konuşalım” talimatı verdi.

Çok hassas olun, iyi araştırın

Erdoğan, “Ayasofya cami olarak turistler tarafından ziyaret edilmeye devam edilebilir. Sultanahmet’te olduğu gibi. Buna milletimiz karar vermeli” değerlendirmesini yaptı. Erdoğan toplantıda, “Bu konuda çok hassas olun” talimatını da vererek, acele edilmemesini, konunun iyi araştırılmasını istedi. Toplantıda ayrıca, Ayasofya’da Fetih Süresi okunmasının tüm partilerden büyük ilgi gördüğü de değerlendirildi.

Seçim barajı için komisyon

Siyasi Partiler Yasası ve seçim düzenlemeleri de toplantıda gündeme geldi. Erdoğan, “Bir çalışma yapalım, sonra bu çalışmayı değerlendiririz” derken AK Parti bu amaçla hemen komisyon kurdu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin seçim barajının düşürülmesi önerisi gündeme gelirken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüzde 10 seçim barajının sıfıra indirilmesi ile ilgili de öneri yaptığı hatırlatıldı. Muhalefetin de olumlu yaklaştığı bu konuda yeniden bir çalışma yapılabileceği değerlendirildi.

Vekil transferine karşı çalışma

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ayrıca milletvekili transferini kısıtlayacak yeni çalışma ile ilgili de bilgi verildi. Avrupa modelleri incelenerek yapılan çalışmaya göre, partisinden ayrılan, tekrar dönemeyecek ve bağımsız kalabilecek. Transfer milletvekili ile grup kurulamayacak. Toplantıda kurmaylar, Avrupa’da transfer edilen vekillerle grup kurulamadığını, seçimle gelenlerle kurulabildiğini anlattı. Erdoğan da, “Biz siyasi ahlak ile ilgiliyiz. Bu çalışma yapılırken bu konuda hassas olun” dedi.

Erdoğan’ın toplantıda ayrıca, “Yeni kurulan partilerle de polemiğe girmeyin” dediği öğrenildi.

Kariye örneği

Toplantıda Danıştay’ın, 1945’te Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye dönüştürülen İstanbul’daki Kariye Camisi’yle ilgili geçen yıl aldığı karar da gündeme geldi. Danıştay kararında Kariye Camisi’nin Osmanlı döneminde özel hukuk hükümlerine göre vakfedildiği, mazbut Fatih Sultan Mehmet Vakfı’na ait hayrat taşınmazlardan olduğu kaydedilmişti. Hayrat taşınmazların, vakfın belirlediği kullanım şekli dışında bir kullanım amacına tahsis edilemeyeceği belirtilerek “Bu vakıfların devletin koruması altında olması, devletin istediği zaman ve istediği şekilde vakıf malları üzerinde tasarrufta bulunması anlamına gelmez” denilmişti.

Kariye’nin yeniden cami olmasının önünü açan kararın, tartışma konusu olan Ayasofya için emsal olabileceği değerlendirildi. AK Parti Grup Başkanvekilleri, hukukçu milletvekilleri ile bu kararı da göz önünde bulundurarak bir formül arayacak.

Yorumlar (2)
yılmaz bay 10 ay önce
haydi kurbanıma sana ALLAH.u ekber imanım yanıyor bir yangın yeri.fatih üç tekbir aldı.kabe yi görmek için.
Sacid Mutlu 10 ay önce
GEÇ BİLE KALINDI.MİLLET BU MİSYONU AK PARTİYE VERDİ.YILLARDIR DA ARKASINDA.İNANÇLI VE BAĞIMSIZ GÜÇLÜ TÜRKİYE SEVDASININ OLUŞUM SUNUZ..ATAM FATİHİN BEDDUASI VAR..NASIL SABREDERİZ..ÜRKEK BİR TURUM SEZİLİYOR SON İCRAATLARDA..
*TRUMP ÇAKTI İMZAYI KUDÜS BAŞKAN DEDİ..SES CILIZ.
*ABD OLUK OLUK KAN AKITIYOR.DÜŞMANA CEPHANE VERİYOR.YALANLA AVUTMAYA KALKIYOR.KARŞINDAKİ BEYNİ YOK SAYIYOR.DİŞE TAKILIR KARŞILIK SADECE LAF.
*HALA AB DİYORUZ.BU KADAR HAKARETE VE DÜMENE RAĞMEN.BEYNİMİZ Mİ UYUŞTU.
*NİKAHIN HÜKMÜ KALMADI ZİNA AİLEYİ PARAMPARÇA ETTİ..BİR İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YÜZ KARASI.
*DEVLET ELİ İLE KUMAR-GENEL EV-İÇKİ ÜRETİMİ VE SATIŞI-FAİZLİ BANKACILIK HALA DEVAM ÖNCE DEVLETİ HARAMDAN ARINDIRALIM ÖNÜMÜZ AÇILSIN DİYEN YOK..
*ÖNCE İNSAN ODAKLIYIZ.İNANÇ DÜNYAMIZDA BUNU SÖYLER.İSRAF AYRICALIK VE DÜNYAYA PARA ÇOK.. MAZLUM FAKİRE AYRICALIK İŞTE ÖNCELİK YOK. 25 YIL ÇALIŞ ALIN TERİ AKIT ASGARİ ÜCRET KADAR EMEKLİ MAAŞIN OLMASIN.
ADİL PAYLAŞIM YOK..EMEKLİ SİSTEMİ OLUŞMADI...VATANDAŞA REFAHTA BÜTÇELER ZORA GİRİVERİYOR. TEPELER LÜKS VE İSRAFLA YAŞIYOR..

AYASOFYA'NIN AYAĞINDAKİ ZİNCİR DEMİRDEN OLSAYDI PAS TUTARDI..TAŞ VE KORKAK GÖNÜLLERE ESİRMİŞ MEĞER...SABIR TAŞI ÇATLADI YAHU..
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?