banner30

banner29

Ergenekon'un ölüm listesi!

Danıştay saldırısı hükümlülerinden Osman Yıldırım'ın cezaevinden gönderdiği şifreli mektup da Ergenekon belgeleri arasına girdi.

Gündem 08.09.2008, 00:41 06.08.2019, 22:59
Ergenekon'un ölüm listesi!

Mektupta yer alan resimler Susurluk'un uzantısı olan Ergenekon'un hedefinde olan kişileri temsil ediyor.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasında 'Danıştay saldırısını, Alparslan Aslan'ın yerine bana vereceklerdi' şeklindeki ifadesiyle tüm dikkatleri üzerine çeken Osman Yıldırım'ın cezaevinden yazdığı şifreli mektup, Egenekon belgeleri arasına girdi. Osman Yıldırım, iddiaya göre yakından tanıdığı İbrahim Genç'ten şifreli yazı yazmayı öğrenmişti. Savcının dikkatini çekmek isteyen Yıldırım, Genç'ten öğrendiği bu şifreli tekniği kullanarak bir mektup yazdı. Danıştay saldırısıyla ilgili bir suçunun olmadığını anlatmak isteyen Yıldırım, yazdığı şifreli mektupta, Ergenekon yapılanmasının eylem yapacağı kişileri gösterdi.

YILDIRIM'IN EK İFADESİ ALINDI

Şifreli mektup, Yıldırım'ın düşündüğü gibi savcının eline ulaştı. Osman Yıldırım'ın ek ifadesi alındı. Yıldırım, savcı Öz'e verdiği ifadesinde şifreli yazılardaki kişilerin Susurluk'un uzantısı olan Ergenekon'un hedefindeki kişiler olduğunu, kendisinin bu kişilere karşı bir eylemi olacak olsa cezaevi idaresine bunu açıkça vermeyip gizli olarak gönderdiğini savcıya anlattı. Osman Yıldırım amacını, şifreli mektuptaki karikatür ve resimlerde anlattığı kişilerin, Ergenekon örgütü tarafından öldürüleceğini söylemek olduğunu da ifade etti.

'SUÇ İSLAMİ KESİME ATILACAK'

Osman Yıldırım, bu isimlerden herhangi birisine düzenlenecek olan eylem veya suikastın İslami kesim üzerinde kalacağını ve yönetimde bulunan hükümetin uzaklaştırılması için kullanılacak bir malzeme olacağını, bütün bunları çözdüğünü ve bilmelerini istediği için yazılan mektup Ergenekon belgelerinde yer aldı.

SUİKASTE UĞRAYACAĞI ÖNE SÜRÜLEN İSİMLER

Süleyman Demirel, Deniz Baykal, Erdoğan Teziç, Vural Savaş, Şener Eruygur, Kemal Anadol, Kemal Gürüz, Bekir Coşkun, Emin Çölaşan, Tuncay Özkan, Sabih Kanadoğlu, A. Necdet Sezer, Cumhuriyet Gazetesi, Türkan Saylan, Mustafa Süzer, ABD Elçiliği, Gülay Tuğcu, Orhan Pamuk, Ruhat Mengi, Joost Lagendijk.

BOMBAYI İTİRAF ETMİŞTİ

Osman Yıldırım, savcı Zekeriya Öz'e verdiği ifadede, Cumhuriyet Gazetesi'ne attıkları bombaları Ergenekon sanığı emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün Ataşehir'deki bürosunda 27 Nisan 2006 tarihindeki toplantıda Muzaffer Tekin'in, Alparslan Arslan ve kendisine verdiğini itiraf etmişti.

500 BİN DOLAR ALACAKMIŞ

Bombaları getirenin Ergenekon sanığı Rasim Görüm olduğunu dile getiren Yıldırım, Cumhuriyet'e bomba atılması için para karşılığı anlaşma yaptığını belirtmişti. Yıldırım, "Cumhuriyet'e atılan bomba işi için 500 bin dolar alacaktım ama vermediler" demişti. Yıldırım, 2.5 milyon dolar karşılığında Necip Hablemitoğlu'nu öldürmesinin istendiğini de kaydetmişti.

Ancak devletin kendisine sahip çıkacağı garantisini alamadığı için cinayetten vazgeçtiğini açıklayan Yıldırım, suikastın "sahte Yeşil" lakaplı, Ergenekon sanığı Osman Gürbüz'e verildiğini ileri sürmüştü. Yıldırım, saldırılar öncesinde çek senet tahsilatı, adam öldürmek, ruhsatsız silah bulundurmak ve sahte kimlik düzenlemekten yargılanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?