Eski ÖSYM başkanının soruları nasıl çaldığını itiraf ettiler!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ÖSYM eski Başkanı Ali Demir hakkında FETÖ üyeliği ve zincirleme şekilde görevi kötüye kullanma suçlarından 18 yıl 6 ay hapis istemiyle iddianame hazırlayıp dava açtı. Demir'in işe aldığı itirafçı sınav sorularını nasıl çaldıklarını tek tek anlattı.

Eski ÖSYM başkanının soruları nasıl çaldığını itiraf ettiler!

Terör ve Örgütlü Suçları Soruşturma Bürosu savcılarından Adem Güney tarafından hazırlanan iddianamede, ÖSYM tarafından 2010-2015 yıllarında düzenlenen tüm sınavlarda soruların sızdırılmasına ilişkin bilirkişi raporuna yer verildi.Raporda, söz konusu yıllarda kurum tarafından düzenlenen sınav sorularının, soru havuzundan çekilip matbaaya gönderilmek üzere "Sır cihazı" adı verilen kriptolu belleğe yüklendiği sırada ÖSYM'nin bilgisayarlarına kurulan "ProNMS ve Lumension" adlı programlar vasıtasıyla arka plana kaydedildiği belirtildi.

FETÖ'nün hırsızlığını itiraf ettiler! 'sır cihazı' kullanarak...

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, eski ÖSYM Başkanı Ali Demir hakkında FETÖ üyeliği ve zincirleme şekilde görevi kötüye kullanma suçlarından 18 yıl 6 ay hapis istemiyle iddianame düzenleyerek dava açtı. İddianamede ÖSYM'nin Soru Hazırlama ve Geliştirme Daire Başkanlığı ile Bilgi Güvenliği ve Yönetimi Daire Başkanlığında görevli örgüt mensubu bazı bilişim uzmanlarının itiraflarına da yer verildi. İtirafçı M.E.A. ifadesinde, arka plana kaydedilen soruların örgütün ÖSYM imamı firari Bekir Şimşek'e, ÖSYM'de yaklaşık 10 yıldır çalıştığını bildiği S.S. tarafından verildiğini anlattı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, eski ÖSYM Başkanı Ali Demir hakkında FETÖ üyeliği ve zincirleme şekilde görevi kötüye kullanma suçlarından 18 yıl 6 ay hapis istemiyle iddianame düzenleyerek dava açtı.

Terör ve Örgütlü Suçları Soruşturma Bürosu savcılarından Adem Güney tarafından hazırlanan iddianamede, ÖSYM tarafından 2010-2015 yıllarında düzenlenen tüm sınavlarda soruların sızdırılmasına ilişkin bilirkişi raporuna yer verildi.

Raporda, söz konusu yıllarda kurum tarafından düzenlenen sınav sorularının, soru havuzundan çekilip matbaaya gönderilmek üzere "Sır cihazı" adı verilen kriptolu belleğe yüklendiği sırada ÖSYM'nin bilgisayarlarına kurulan "ProNMS ve Lumension" adlı programlar vasıtasıyla arka plana kaydedildiği belirtildi.

Sorular FETÖ'nün ÖSYM imamına ulaştırılmış

Bilgisayarların arka planına yüklenen soruların, kurumda görevli örgüt mensupları tarafından FETÖ'nün ÖSYM'den sorumlu imamı Bekir Şimşek'e ulaştırıldığı vurgulanan raporda, soruların Şimşek vasıtasıyla örgüt mensuplarına dağıtıldığı kaydedildi.

Raporda, soruşturmaların başlatılmasıyla örgüt mensuplarının ÖSYM'deki bilgisayarlara geri dönülemeyecek şekilde 35 kez format attığı, buna rağmen bazı bilgisayarlarda sınav sorularını kaydeden programlara ilişkin kalıntılar bulunduğuna değinildi.

İtirafçı beyanları

İddianamede ÖSYM'nin Soru Hazırlama ve Geliştirme Daire Başkanlığı ile Bilgi Güvenliği ve Yönetimi Daire Başkanlığında görevli örgüt mensubu bazı bilişim uzmanlarının itiraflarına da yer verildi.

Söz konusu birimlerde bilişim uzmanı olarak görev yapan itirafçı M.E.A, kurumda 3,5 yıl çalıştığına dikkati çekerek, şunları aktardı:

Sorular sır cihazına yüklenirken...

"Göreve başladıktan yaklaşık 1 yıl sonra, 2014 yılında S.S, sınav sorularını bağlı bulunduğumuz Fetullah Gülen cemaatine vermek üzere sanal sunucu kurmamı istedi. Ben de bunun üzerine WSUS isminde bir sanal sunucu kurdum. Bu sistem, sınav sorularının sır cihazına yüklendiği sırada dosyaların ProNMS aracılığıyla bir kopyasının da WSUS isimli sanal sunucuya atılmasını sağlıyordu. Bu programların yazılımlarını K.K. adlı kişi yapıyordu. Bu kişinin güncelleme sırasında soruların kopyasının alınmasını sağlamak için de güncellemeler yaptığını biliyorum. Kopyası alınan soruları S.S. bir CD'ye yükleyerek dışarı çıkartıyordu. Ben bu tür işlemleri bildiğim halde korkumdan ses çıkaramıyordum. Hangi sınavların soruları bu yöntemle çalındı bilmiyorum ancak tüm sınavlarda çalındığını tahmin ediyorum."

İtirafçı M.E.A. ise ifadesinde, arka plana kaydedilen soruların örgütün ÖSYM imamı firari Bekir Şimşek'e, ÖSYM'de yaklaşık 10 yıldır çalıştığını bildiği S.S. tarafından verildiğini anlattı. İtirafçı İ.P. de sınav sorularında son anda yapılan değişikliklerin bile örgüt üyelerinin eline geçtiğini, bunun da soruların son aşamada çalındığını ortaya koyduğunu vurguladı.

İ.P, "Soruların sızdırılması, sunucu üzerine yapılan yedekleme konfigürasyonu veya program parçacığı ile sistemi yöneten kişilerin soruları istedikleri başka yere atması şeklinde oluyordu. Bu işlemi yapan kişilerin tamamının 15 Temmuz darbe girişiminden sonra kurumla ilişiği kesildi. Soruları çalan kişilerin S.S, M.E.A, ve S.S.K. olduğunu düşünüyorum." dedi.

Demir döneminde işe alınmışlar

İddianamede, soru hazırlanması ve güvenlikle ilgili kritik birimlerde çalışırken hakkında FETÖ'den işlem yapılan kişilerin ya Ali Demir döneminde işe alındığına ya da başka birimlerdeyken Demir'in onayıyla bu birimlerde görevlendirildiklerine değinildi.

İddianamede Ali Demir'in, 2012 KPSS'ye giren bir kişide cevap anahtarı yakalayan öğretmen S.Ö'yü evinde ziyaret ederek, kopya olayını örtbas etmeye çalıştığına da yer verildi.

İddianamede ifadesine yer verilen Ali Demir ise üzerine atılı suçlamaları kabul etmedi, örgütle ilgisinin bulunmadığını belirtti.

ÖSYM'nin kendi döneminde kurumsal bir kimliğe kavuştuğunu savunan Demir, sınav güvenliğine ilişkin de tedbirler aldıklarını dile getirdi.

Demir, "ProNMS ve Lumension" adlı programların TÜBİTAK'ın onayıyla alındığına, personel alımlarının ise istihbarattan bilgi edinildikten sonra gerçekleştirildiğine dikkati çekti. İddianamede, Demir hakkında "silahlı terör örgütüne üye olma" ve "zincirleme şekilde görevi kötüye kullanma" suçlarından 18 yıl 6 ay hapis cezası istendi. İddianame Ankara 2'nci Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2020, 00:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
osman gurdag
osman gurdag - 4 hafta Önce

ali demir hem abdest alıp namaz kılacaksın hem hırsızlık yapacaksın bu dünyada 18 yıl geçer yatar çıkarsın köpek benim çocuğumun da kaderi ile oynadın önür dünyada feto denen ...seni kurtaracakmi gerçi sizin gibi aptallara cennetten yer aldım diye kandırmıştır senin gibi üniversite bitirmiş aptallarda ona inanmıştır sizin müslümanlıkla ne alakanız var o ermeni müslüman olsa hacca gider ve müslüman ülkede durur amerika gibi baş belası yerde durup amerikanın köpeği olmaz sizin gibi aptallarida amerikan köpeği etmez Allah hepinizin belasını versin amerikan kopekleri

Barış Candemir
Barış Candemir @osman gurdag - 3 hafta Önce

Hayret, Ali Demir denen adam Hırsızlıktan öten ahlaksızlık yapmış... Peki Ermeni'ye neden laf atıyorsun? Nedir bu nefret? Yüreğinizdrki Ermeniye karşı bu nefreti atmadıkça siz de adam olamazsınız, bunu iyice bilin,

Eminsayar
Eminsayar - 4 hafta Önce

Şu,in Allah'tan korkunuz da kalmamış. Bir başlığa bak bir de içeriğe.... Adam suçlamaları reddettiği halde itiraf etti diye başlık atmışsınız... Bugünden itibaren sizi takip etmeyi bırakıyorum

Valisis Komenegos
Valisis Komenegos - 4 hafta Önce

Maalesef Ali Demir bişeyi itiraf etmemiş. Haberin içine etmişsiniz başlığı yalan yanlış açarak. Sizin bu işleri böyle çorba etmeniz yüzünden Fetö kaçıyor sürekli hukuktan.

Ali Aydin
Ali Aydin - 4 hafta Önce

Ali Demir 'in itiraflarını haberinizde göremedim. Haner başlığınızın dayanağı nedir?

İsmai̇l Uçak
İsmai̇l Uçak - 4 hafta Önce

Maşaları tutan yönlendiren ellerin ortaya çıkartılması lazım.

Mehmet
Mehmet - 4 hafta Önce

Allah belanız versin

İlknur ekici
İlknur ekici - 4 hafta Önce

Bence bu ceza az o haksizliktan etkilenenlerin tek tek dilekceile suc duyurusunda bulunmalı

sezai çakıcı
sezai çakıcı @İlknur ekici - 3 hafta Önce

"Adalet" adalet olsa kaç kişinin etkilendiğini tespit eder ve bu kişi sayısına göre cezalandırır... "Kamu davası" denieln bir kavram var hukukta. Kamu araçlarını ve nüfuzunu kullanarak yapılan bir sahteclik, görevi kötüye kullanma var.. Ama benim ülkemde Adalet randevu evinde çalışan bir seks emekçisinin adı sanki...

Tahsin Deniz ARPACI
Tahsin Deniz ARPACI - 4 hafta Önce

Ali Demir hocayla bir dönem beraber çalışmıştık. Projeleri zamanında teslim ederdi. Ben kendisinin hiç bir falsosuna raslamadım...

veli demir
veli demir @Tahsin Deniz ARPACI - 3 hafta Önce

önce hocanı sonra seni.

Ankaralı
Ankaralı @Tahsin Deniz ARPACI - 3 hafta Önce

Yaaa öyle mi dersin?


SIRADAKİ HABER

banner5