banner29

Eski Tümgeneralden dikkat çekici açıklamalar: S-400'ler ömür boyu sürecek!

Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş, S-400 hava savunma sistemlerine ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Gündem 26.04.2020, 15:30
Eski Tümgeneralden dikkat çekici açıklamalar: S-400'ler ömür boyu sürecek!

Son günlerde bazı yayın organlarında S-400'lerin aktivasyonunun koronavirüs tedbirleri nedeniyle ertelendiği yönünde haberler çıktı. Haber 'S-400'ler iptal edildi' şeklinde yorumlandı. Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş, “S-400 projesinden geri dönüşün olmadığı gözlenmektedir” dedi.

İyi Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray sosyal medya hesabı Twitter üzerinden provokasyon yaparak S-400'lerin iptal edildiğini söylemişti.

Çıray “Hadi bakalım yere göre sığdıramayan yandaşlar neredesiniz? 2,5 milyar dolar buharlaştı. Özür dileyin fakirlerden. Yoksa tuttuğunuz oruçlar.. Kıldığınız namazlar... Milliyetçilikleriniz nafile sizin” ifadelerini kullanmıştı.

S-400'lerin iptaline dair çıkan haberleri, Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş, Aydınlık için değerlendirdi.

Çıkan haberlerin resmi açıklamalara dayanmadığını söyleyen Karataş “Personel eğitimlerinin yeterli seviyeye gelmesi durumunda ki geldiğini tahmin etmek zor değildir. İstenildiğinde intikale de hazır hale gelecektir" dedi.

Karataş şöyle devam etti: “S-400 projesinden geri dönüşün olmadığı gözlenmektedir. S-400 eğitimlerinin önemli bir kısmı zaten sistem aktif edilerek sürdürülme ihtiyacındadır. Personelin 'İlk Harbe Hazırlık Eğitimleri'nden sonra 'Son Harbe Hazırlık Eğitimi' süreci de devam edecektir. Şu çok açık bilinmelidir ki zaten eğitimler burada bitmeyecek. S-400’ler Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kaldığı müddetçe ömür devri boyunca çeşitli seviyelerde her zaman devam edecektir.

S-400'lerin resmi açılış töreni veya harbe hazırlık töreni gecikecektir. Fakat bir gercek gözden kaçırılmamalı S-400'lerin İlk Harbe Hazırlık Eğitimleri tamamlanmış veya tamamlanmak üzeredir.”

Konuyla ilgili Reuters'ta "S-400’lerin aktivasyonu koronavirüs nedeniyle ertelendi" başlıklı bir haber yayımlandı. Bir Türk yetkiliye dayandırıldığı söylenen haber, Karataş'ın şu ifadelerinden sonra yayımlandı:

"Ülkemiz ve Dünya olağanüstü günler yaşarken TSK’da alınan virüs tedbirleri ve buna uygun mesaisi de devam etmektedir. Bilindiği gibi S-400’ler geldi ve S-400 personelinin Birinci Safha Harbe Hazırlık Eğitimleri planlandığı şekilde sürmektedir. Nisan 2020 ayı sonunda yapılması planlanan S-400 resmi töreninin Kovid-19 nedeniyle gecikmesi ve ileri bir tarihe atılmasının beklenmesi gayet normaldir. Ama S-400 eğitimleri TSK virüs mesaisi dikkate alınarak sürecektir."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?