banner29

Gündem / 10 Nisan 2020

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 1920 - 1- Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından Bakanlığın Bilkent Yerleşkesi'nde basın açıklaması yapacak.

Gündem 10.04.2020, 09:01
Gündem / 10 Nisan 2020


Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 1920


1- Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından Bakanlığın Bilkent Yerleşkesi'nde basın açıklaması yapacak.

(Ankara/19.00) (Fotoğraflı/Görüntülü)


YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda, Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerinde görüşmeler başlayacak.

(TBMM/14.00)

2- TBMM Genel Kurulunda, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerinde görüşmeler devam edecek.
(TBMM/14.00)


EKONOMİ

1- TÜİK, ocak ayı iş gücü istatistiklerini, şubat ayı inşaat maliyet ile dış ticaret endekslerini açıklayacak.

(Ankara/10.00)


GÜNCEL

1- Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) dünya genelinde yayılmasına ilişkin gelişmeler ve Türkiye'de alınan tedbirler takip ediliyor. (Fotoğraflı/Görüntülü)


ÖZEL HABER

1- İmmün plazma tedavisi uygulanan Kovid-19 hastasından iyi haber

- İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay:

- "Hastamızdan olumlu işaretler aldık. Hem kan parametlerinde hem de akciğer kapasitesi ve bulgularında kısmi iyileşme işaretleri var"

- "Bir hastayla aldığımız sonuçları genelleştirmek eksik olur, daha çok hastaya uygulayacağız"

- "Bu çok umutlu olduğumuz bir tedavi, çünkü immün plazma tedavisi daha önce Kırım-Kongo kanamalı ateşi, Ebola virüsü, SARS ve MERS gibi viral enfeksiyonlarda başarıyla kullanılmış bir tedavi"

(Orhan Yoldaş/Malatya)

2- Özel gereksinimli çocukların evdeki en büyük ihtiyacı oyun
- Zihinsel Özürlüler Federasyonu Genel Başkanı Aynur Dankaz:

- "Aileler her şeyden önce özel gereksinimli çocuklarına evde de bir rutin oluşturmalı ve bunu hiç bozmamalı. Dans etmek, oyunlar oynamak rutinin olmazsa olmazları. Bunlar ailelere de iyi gelecektir"

- "Rehabilitasyon çocuklarımız için hayati. Devlet tarafından özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin de korunmaya alınması gerekiyor"

- Otizm Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Çayan:

- "Konu özel eğitim olduğunda bir anne-babanın öğretmenlik yapabilmesi çok zor. Aileler, oyun temelli işlerle çocuklar ve kendilerindeki olumsuz etkileri azaltabilir. Ev içinde çocuklara ev işleri görevleri vermeleri çocuklar açısından yararlı olacaktır"

(Burcu Çalık/Ankara)

3- Eskişehir Şehir Hastanesi olağan ve olağanüstü durumlar için hazır
- Başhekim Yaşar Bildirici:

- "Eskişehir Şehir Hastanesi hem fiziksel mekan ve teknolojik olarak hem de nitelikli yatak konusunda her tür sağlık hizmeti sunmaya hazır"

- "Kovid-19 sürecini yönetmek üzere 6 bloktan biri bağımsız olarak sadece bu hastalarımızın hizmetine sunuldu"

(Deniz Açık/Eskişehir)

***

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?