Gündem / 3 Nisan 2020

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 1920 - 1- Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında video konferans yöntemiyle toplanacak. - Bakan Koca, toplantının ardından açıklamalarda bulunacak.

Gündem / 3 Nisan 2020


Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 1920

1- Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında video konferans yöntemiyle toplanacak.

- Bakan Koca, toplantının ardından açıklamalarda bulunacak.

(Ankara/16.00/19.00) (Fotoğraflı - Görüntülü)


YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- TBMM Adalet Komisyonunda, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerinde görüşmeler başlayacak.

(TBMM/11.00) (Fotoğraflı - Görüntülü)


EKONOMİ

1- TÜİK, mart ayı enflasyon verilerini açıklayacak.

(Ankara/10.00)


DÜNYA DİPLOMASİ

1- Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin dışişleri bakanları video konferans aracılığıyla toplantı yapacak.

(Brüksel) (Fotoğraflı - Görüntülü)


GÜNCEL

1- Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) dünya genelinde yayılmasına ilişkin gelişmeler ve Türkiye'de alınan tedbirler takip ediliyor.


ÖZEL HABER

1- Türk bilim insanları birden fazla hastaya yetebilecek "solunum cihazı aparatı" geliştirdi

- Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Medikal ve Tasarım Üretim Merkezinde Türk hekimler ve mühendisler tarafından koronavirüsle mücadelede kullanılmak üzere bir solunum cihazının birden fazla hastanın ihtiyacını karşılamasını sağlayan ara parça tasarlandı

- SBÜ Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl:

- "Bunlarla ilgili verileri Bakanlığımıza aktardık. İhtiyaç olursa biz bu üretimi yapmaya ve Sağlık Bakanlığımıza ücretsiz vermeye hazırız. Bunu şu anda başarmış durumdayız"

- METÜM Müdürü Prof. Dr. Simel Ayyıldız:

- "Solunum cihazını birden fazla hastada kullandırabilmek için çeşitli çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. Şu an için ürettiğimiz ürün en fazla iki hastada çok elzem durumlarda ihtiyaç duyulursa kullanılabilecek"

(Duygu Yener/Ankara)

2- GRAFİKLİ - YPG/PKK'ya martta ağır darbe

- Yurt içi ve dışında teröristlerin peşini bırakmayan güvenlik güçleri, geçen ay düzenledikleri başarılı operasyonlarda 111 teröristi etkisiz hale getirerek, terör örgütü YPG/PKK'ya ağır darbe vurdu

- Etkisiz hale getirilen teröristler arasında PKK'nın kadın yapılanmasının sözde en üst karar organının üyesi Halide Tarı ve örgütün en üst karar alma organlarından sözde KCK önderlik komitesi/yürütme konseyi üyesi Nazife Bilen de bulunuyor

- Mardin İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin ikna çalışması sonucu 11 Mart'ta teslim olan ve kırmızı bültenle arandığı tespit edilen "Siya Munzur" kod adlı Duygu Karayel ise tutuklandı

(Yunus Okur/Erzurum)

3- İstanbul Müftülüğü 3 bin personelle koronavirüsün etkisiyle mücadele için sahada

- İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı:

- "Yaklaşık 11 bin personelimiz var, bunun 3 bini şu an alanda aktif bir şekilde çalışmalara katkı sunuyor"

- "Sokağa çıkacak vatandaşımız bunun doğuracağı olumsuzlukları dikkate almalı. Bir başkasının zararına yol açacak nitelikte bir tasarrufta bulunuyorsak orada kul hakkına giriyoruz demektir ki bu da dinen doğru değildir"

(Mücahit Türetken/İstanbul)

***

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5