banner29

Hain saldırıdan sonra son durum ne? İşte detaylar...

Türkiye güne son dakika şehit haberleriyle uyandı. Katil Esed rejimi, Suriye’deki TSK unsurlarına yönelik hava saldırısı düzenledi.Saldırıda 33 Mehmetçik şehit oldu, 36 askerse yaralandı.

Gündem 28.02.2020, 11:13
Hain saldırıdan sonra son durum ne? İşte detaylar...

 Esed güçlerine misliyle karşılık verilirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan MGK’yı topladı. 6 saat süren toplantının ardından Esed rejimine dair karar verildi. Rusya, saldırıyı kendilerinin düzenlemediğini iddia ederek konuya dair neredeyse Türk askerlerini suçlayan bir açıklama yaptı. İşte İdlib’deki saldırıya dair son durum ve ayrıntılar...

Türkiye, Suriye’de istikrarı sağlamak için askeri varlığını sürdüren tek ülke... Buna rağmen Esed rejimi İdlib’de istikrara destek vermek yerine kaosu sürdürüyor. Rusya tarafından desteklenen katil Esed, TSK unsurlarına yönelik saldırılarına devam ediyor. Bu gece Mehmetçik’e saldıran Esed rejimi, 33 askerimizi şehit etti. Saldırının ardından Türkiye Esed rejimine karşılık verdi. Son saldırılarla birlikte toplamda 1700’den fazla rejim askeri öldürüldü. Suriye’deki son gelişmelerin üzerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan Milli Güvenlik Kurulu’nu (MGK) topladı. Toplantı 6 saat sürdü. Toplantıdan “Misliyle karşılık verme” kararı çıktı. Rusya da saldırıya dair açıklama yaparak, Rus savaş uçaklarının kullanılmadığını iddia etti. Aynı zamanda Türkiye’nin o bölgede askerlerinin olduğunu bilmediklerini ileri sürdü. Uzmanlar da yaşananlara dair açıklamalarına devam etti. İşte İdlib son dakika gelişmeleri...

33 asker şehit oldu

Esed rejimi, İdlib’de TSK kuvvetlerine hava saldırısı düzenledi. Hatay Valisi Rahmi Doğan, İdlib'te şehit olan askerlerimizin sayısının 33 olduğunu duyurdu. Rahmi Doğan, “Esed rejim güçlerinin yapmış olduğu hava saldırısı sonucu TSK mensuplarımızdan 4 Mehmetçiğimiz tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştır. 4 Mehmetçiğimiz daha şehit olmuştur. Yapılan hava saldırıları sonucu 33 Mehmetçiğimiz şehit olmuştur. Hastanelerdeki yaralı askerlerimizin hayati tehlikesi bulunmamaktadır. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Birazdan hastanede yaralılarımızı ziyaret edeceğiz. Sağlık mensuplarımız, hiçbir Mehmetçiğimizin hayati tehlikesinin olmadığını ifade ettiler.” açıklamasında bulundu.

Erdoğan MGK’yı topladı

Saldırının ardından Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantı 6 saat sürdü. İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Güvenlik Zirvesi’nde namlusunu, Türk askerlerine doğrultan gayrı meşru rejime misliyle mukabele edilmesinin kararlaştırıldığını belirterek, “Hava ve kara ateş destek unsurlarımızla rejimin bilinen tüm hedefleri ateş altına alınmıştır, alınmaya devam etmektedir” ifadesini kullandı.

Toplantıya dair açıklama yapılmayacağını söyledi.

Rusya’dan İdlib açıklaması

Rusya Savunma Bakanlığı, saldırıya dair açıklama yaptı. Söz konusu açıklamada, “Suriyeli muhalifler çatışmasızlık bölgesinde büyük bir saldırı planlıyordu. Türkiye bu bölgede Türk askerlerinin olduğu konusunda bizi bilgilendirmedi. Hava saldırısında Rus uçağı görev almadı. Rusya ateşkesin sürmesi için elinden geleni yaptı” ifadelerine yer verildi.

Hulusi Akar sınırda

Milli Savunma Bakanlığı; Bakan Hulusi Akar ve komutanların sıfır noktasına inerek incelemelerde bulunduğunu açıkladı. Açıklamada, “Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen "Güvenlik Zirvesi" sonrasında beraberinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Dündar ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Küçükakyüz ile Suriye sınırına gitti. İdlib'deki faaliyetlerin sevk ve idare edildiği Hatay'daki Taktik Komuta Yeri'ne geçen Bakan Akar, son duruma ilişkin 2’nci Ordu Komutanı Korgeneral Sinan Yayla'dan brifing aldı, talimatlar verdi. Bakan Akar, rejim hedeflerine yönelik kara ve hava destek vasıtalarıyla gerçekleştirilen harekatı yerinden sevk ve idare ediyor.” ifadeleri yer aldı.

Aynı zamanda Akar, Hatay Devlet Hastanesi’ne geçerek yaralı askerleri ziyaret etti.

NATO’dan Türkiye açıklaması

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Suriye rejimi ve destekçisi Rusya'nın İdlib'deki saldırılarını kınadı ve saldırılara son vermeleri çağrısında bulundu. Stoltenberg, “Tüm taraflar, gerginliği azaltarak bu çok tehlikeli durumun ve bölgedeki korkunç insancıl koşulların daha da kötüleşmesini engellemeli.” açıklamasında bulundu.

NATO, İdlib'deki saldırının ardından Türkiye'nin talebi üzerine bugün olağanüstü toplanma kararı da aldı.

1709 rejim askeri öldü

33 askerimizin şehit olduğu alçak saldırı sonrası Esed rejimine bağlı tüm hedefler ateş altına alındı. Rejime ve destekçilerine sert bir şekilde cevap verilirken İdlib’de son 17 günde bin 709 rejim unsuru etkisiz hale getirildi.

Rusya’dan kafaları karıştıran hamle

Rus Interfax Haber Ajansı'nın geçtiği bilgiye göre Rusya seyir füzeleri yüklü 2 fırkateynini Suriye kıyılarına doğru yola çıkardı.

“Putin’i danışmanları sattı”

Saldırı sonrası Prof. Dr. Hakkı Caşın, “Türkiye Ukrayna'da uygulanan savaşla karşı karşıya getirilmek istenir. Yanlış yapıyorlar, Rusya tarihi fırsatı elinden kaçırdı, bizim güvenimizi kaybetti. Başkan Putin'in danışmaları Putin'i sattı.” dedi.

Prof. Dr. Toğrul İsmayıl, “Türkiye Rusya'nın kendi silahını onun elinden alarak şu anda Rusya'yı güç yoluyla barışa ikna etmeye çalışacak. Putin sonunda bambaşka bir açıklama yaparak günü kurtarmaya çalışacaktır.” dedi.

Genelkurmay İstihbarat Eski Başkanı Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, “İnsansız hava araçlarını vurmak daha zor. ANKA düştü bir tane. Onun dışında vurmak daha zor. Türkiye, hem irtifa olarak daha alçaktan uçuyor. Böyle olunca çok fazla onlar üzerinde etkili olacaklarını sanmıyorum. Ama Türkiye en azından İHA'ları uçurmak zorunda. Ama ben F-16'ların uçtuğunu zannetmiyorum, çünkü düşürme ihtimali olabilir. Hava sahası açılırsa biz de uçak uçurabiliriz rejim de uçurabilir. Hem rejim uçaklarını önlemiş oluruz hem de karada harekat yapan birliklerimize destek sağlayabiliriz. Bu da karşı tarafın sindirilmesi, bizim kara birliklerimizin süratle ilerlemesi anlamına gelir. Ve bu da harekatın kısa sürede bitmesi anlamına gelir. Bunu daha önce Afrin'da yaptık. Fırat Kalkanı'nda da yaptık. Peki hava sahasını nasıl açacağız? Rusya ile bunu yapmamız mümkün değil. Bu konuda Amerika bize yardım edebilir. Elindeki elektronik imkanlarla bölgedeki radarları köreltebilir. Türkiye'nin ne Amerika'ya ne Rusya'ya güvenmesi gerekiyor. Kendi göbeğimizi kesmek durumundayız. Bu saldırılarla hem Türkiye Cumhuriyeti hem de Cumhurbaşkanı hedef alınıyor. Milli konularda birlik beraberliğimizi bozmadan tek yumruk olarak devam etmeliyiz.” dedi.

Akşener’den açıklama

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İdlib’deki hain saldırı sonrası kurmaylarıyla toplanmak üzere Balıkesir’deki programını iptal ederek Genel Merkez’e geldi. Genel Merkez’e gelişinde gazetecilere kısa bir açıklama yapan Akşener, “Arkadaşlarım burada, oturup bilgilerimizi birleştirip bir toplantı yapacağız. Milletimizin başı sağ olsun. Şu anda hala orada bulunan Mehmetçiğimizin ayağına taş değmesin, şehitlerimizin mekânı cennet, inşallah Peygamber efendimize komşu olsunlar” dedi. Bir gazetecinin CHP’den Meclis’te bir kapalı oturum yapılması teklifi geldiğine parti olarak ne diyorsunuz sorusuna Akşener, olmasında fayda olduğu cevabını verdi. Akşener, Cumhurbaşkanıyla görüşmesi sonrasında saldırıyla ilgili hangi bilgiye sahip olduğu sorusuna “Sayın Cumhurbaşkanıyla bir görüşme yaptım, ben aradım ve sadece bilgi aldım paylaşmam doğru olmaz” dedi. 

Kılıçdaroğlu’ndan İdlib kararı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İdlib saldırısının ardından Ankara dışındaki tüm programlarını iptal etti.

Bahçeli’den sert eleştiri

Saldırıya dair MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli şu açıklamayı yaptı:

Türkiye Cumhuriyeti Devleti 27 Şubat 2020’de İdlib kırsalında, katil Esad unsurlarıyla zalim işbirlikçileri tarafından alenen ve alçak bir hava saldırısına maruz kalmıştır.

Allah korkusu taşımayan, insan sevgisi tanımayan caniler Regaib Kandilimizi kana bulamışlardır.

Derinleşen İdlib krizi milli bekamızı en üst düzeyde tehdit eden bir hüviyete bürünmüştür.

İdlib’de vuku bulan hunhar saldırıda 33 kahramanımız şehit olmuş, 32 kahramanımız da yaralanmıştır. Elbette acımız çok büyüktür.

Bundan sonra hiçbir bahanenin, hiçbir sözün itibarı, iradesi ve inandırıcılığı kalmamış, bütün ezberler bitmiş ve tükenmiştir.

Rusya Federasyonu bizim tarafımızdan malum olan menfur ve meşum yüzünü bir kez daha göstermiş, Türkiye’ye karşı beslediği gizli husumeti açıkça ifşa etmiştir.

Katil Esad cinayet ve rezaletleriyle resmen düşman kampa yerleşmiş, nefretin ve şiddetin yegane failine dönüşmüştür. Milliyetçi Hareket Partisi Türkiye Cumhuriyeti’nin her türlü askeri müdahale hakkını ve mücadele kararını haklı ve meşru görmektedir.

Suriye hava sahasının Rusya tarafından açılıp açılmaması hükmünü tümden kaybetmiş, artık güç ve zor kullanmak kaçınılmaz bir mecburiyet haline gelmiştir.

Milliyetçi Hareket Partisi, hükümetin alacağı siyasi ve askeri her karar, her uygulama, her tasarrufun bedeli ne olursa olsun yanında duracak, destekçisi olacaktır.

Düşman görüldüğü yerde ezilmelidir. Nitekim İdlib’e kara ve hava operasyonu süratle icra edilmelidir. Sınır kapılarının açılması da isabetli bir hamledir.

Gelişmelerin silahlı çatışmadan sıcak savaşa dönüşme konusu Türkiye’nin meselesi olmaktan artık çıkmış, kan döken rejim unsurlarının bulundukları her yerde cezalandırılmaları Türk tarihine ve maşeri vicdana karşı ertelenemez bir sorumluluk halini almıştır.

Sonunu hazırlayan şerefsiz Esad hain ve hunhar saldırılarının karşılığını en ağır şekilde almalı, Türk milletine silah çevirmenin, bomba atmanın sonuçlarına acı şekilde muhatap olmalıdır.

Milli güvenliğimizi temin maksadıyla bulunduğumuz alanlarda karşımıza kim çıkarsa çıksın doğduğuna pişman edilmeli, bunun gereği can pahasına yapılmalıdır.

Bugünkü oldukça hassas ve nazik dönemde, siyasi polemiklerle oyalanmak, ahlaken sorunlu tartışmalarla meşgul olmak vatanseverlikle, Türkiye sevgisiyle asla tavzih ve tevil edilemeyecektir.

Gün bir olma, beraber olma, birlikte aynı cephede, aynı şuur ve ruhta buluşma günüdür. Kimin hangi siyaset anlayışının, hangi fikri ve ideolojik akımın mensubu olduğunun bir önemi elbette kalmamıştır.

‘Önce ülkem ve milletim, sonra partim ve ben’ ilkesinde cesaretle kucaklaşmak mühim ve müessir bir zorunluluktur. Bütün Türk vatandaşlarının seferberlik ruhuyla yeni bir Milli Mücadele ortak paydasında kenetlenmeleri mukadderatımıza istikamet çizecek istiklal ve istikbal meselesidir.

Esad ya pişman olup teslim bayrağını çekecek ya da bombaladığı topraklar ona ve çetesine mezar olacaktır.

Ayrıca Türkiye bir NATO müttefikidir. Yapılan saldırılar aynı zamanda bütün NATO üyelerine yapılmıştır. İçinden geçtiğimiz süreç herkes ve NATO üyesi her ülke için samimiyet ve iyi niyet testidir.

Rusya Başkonsolosluğu önünde protesto

Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan grup İdlib’teki saldırıyı protesto etti.

Sınır kapıları açıldı

Türkiye, İdlib’deki saldırının ardından mültecilerin Avrupa’ya geçmesini önleyen sınır kapılarını açtı. Mülteciler Avrupa’ya gitmek ilçin sınırlara akın etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?