banner29

İmran Han: Tecavüzcüler asılmalı veya hadım edilmeli

Pakistan Başbakanı İmran Khan, tecavüz suçlularının kalıcı olarak cezalandırılması için yeni yasalara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Gündem 15.09.2020, 23:34 26.10.2020, 15:37
İmran Han: Tecavüzcüler asılmalı veya hadım edilmeli

Pakistan’da geçtiğimiz hafta Lahor-Sialkot otoyolunda mahsur kalan iki çocuk annesi bir kadın, Gujjarpura bölgesinde iki kişinin silah zoruyla çocuklarının gözü önünde tecavüze uğramıştı.

Olay ülkede infiale neden olurken, Başbakan Imran Han, bugün yaptığı açıklamada suçluların alenen asılması gerektiğine inandığını ifade etti. 

"Hüküm giymiş tecavüzcüler alenen asılmalı veya kimyasal olarak hadım edilmeli" diyen Başbakan Han, ancak idamın Avrupa Birliği (AB) tarafından Pakistan'a verilen "GSP-Plus" ticaret statüsünü tehlikeye atabileceğini aktardı.

"Kimyasal veya cerrahi olarak hadım edilmeli"

Han, tecavüzcülerin gelecekte suçu tekrar işleyememeleri için birçok ülkede olduğu gibi suçun derecesine göre "kimyasal veya cerrahi olarak hadım edilmesi" gerektiğini vurguladı. 

Bu tür suçluların kalıcı olarak cezalandırılması için yeni yasalara ihtiyaç olduğunu kaydeden Han, cinsel suçlarla sadece polisin değil tüm toplumun mücadele etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Başbakan, otoyol tecavüzünün baş zanlısı Abid Ali'nin daha önce 2013'te de toplu tecavüz olayına karıştığını aktarırken, polis tarafından zanlının tutuklandığını ifade etti.

Polis tarafından yapılan açıklamada ise, diğer zanlıyı arama çalışmalarının devam ettiği ve yapılan incelemeler sonucunda pozitif bir DNA eşleşmesi bulunduğu aktarıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?