banner29

İnfazdan kurtuldu! FETÖ'ye darbe indirdi!

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün oluşturduğu özel ekip 1 yıllık çalışma sonucu Türk Silahlı Kuvvetleri’nde halen görevli 4 bin 512 kripto FETÖ’cü tespit etti. Kripto askerler 3 bin 554 sabit hattın geriye doğru tarama yöntemiyle bulundu.

Gündem 21.11.2018, 11:02
İnfazdan kurtuldu! FETÖ'ye darbe indirdi!

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminde ilk kurşunu sıktığı Emniyet Genel Müdürü Terör Dairesi Başkanı Gazi Turgut Aslan ve çalışma arkadaşlarıyla birlikte kurulan özel ekip örgütün tüm kripto muvazzaf teröristlerini deşifre eden önemli bir çalışmaya imza attı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla başlayan soruşturma için kurulan özel ekip Türkiye genelinde mahrem imamlar ile muvazzaf kripto askerlerin iletişim kurduğu 3 bin 554 adet sabit hat belirledi. Adalet Bakanlığının görevlendirdiği savcılar ile Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), TEM, Organize Şube ve KOM’dan oluşan ekibe Milli İstihbarat Teşkilatı’ndan destek verildi. Çalışmanın başında Başsavcı Can Tuncay yer aldı. 

HTS’LER ÇIKARILDI 

Başsavcılık, 28 Şubat 2018’de EGM’ye bağlı Terörle Mücadele Daire Başkanlığı’ndan İstanbul dışındaki diğer illere ait tespit edilen sabit hat ve büfe gibi telefon numaralarının haritasını istedi. Ardından bu numaralar TEM Daire Başkanlığı’nca oluşturulan veri havuzuna eklendi. Peşi sıra geriye dönük ayrıntılı çalışma yapıldı. TSK yapılanmasına uymayan 3 bin 554 hat tespit edildi. Daha sonra bu hatların HTS raporları çıkartılarak tek tek incelendi. 

4 BİN 512’Sİ İSTANBUL’DA

İnceleme sonucunda sadece İstanbul’da 480 adet sabit telefon hattı olduğu belirlendi. İncelenme yapıldığında ise korkunç tablo ortaya çıktı: FETÖ ile ilişkileri tespit edilmeyen ve darbe soruşturmalarına da takılmayan toplam örgüt üyesi 4 bin 512 askere ulaşıldı. Aktif görevdeki bu kripto hainlerden 178’i albay, 72’si yarbay, 155’i binbaşı, 245’i yüzbaşı, 460’ı üst teğmen, 177’si teğmen, bin 610’u astsubay, 541’i uzman çavuş ve bin 074’ünün ise darbeden hemen sonra kapatılan askeri okul öğrencisi olduğu belirlendi. 

YEDİ OPERASYON 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı FETÖ’nün TSK yapılanmasında faaliyet gösteren ve kendileriyle büfe, market gibi yerlerdeki hatlar ile ankesörlü hatlar ile irtibat kurulan askerlere yönelik şuana kadar 7 ayrı operasyon yaptı. Haklarında gözaltı kararı verilen bin 340 kişiden bin 128’i yakalandı. Bunlardan 323’ü etkin pişmanlıktan yararlandı. 212 kişi ise firari olarak aranıyor. 

SOYLU AÇIKLAMIŞTI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Şu anda elimizde olan bir işi bitirdiğimiz zaman rahatlayacağız. Adalet Bakanlığımızla birlikte bu meseleyi yürütüyoruz, bunu bitirdiğimiz an rahatlayacağız ve bu, tehdidin, tehlikenin ortadan kalktığı anlamına gelmez ama çok önemli bir şekilde Türkiye bu tünelden Allah’a şükür çıkmış olacaktır” dediği çalışmanın altında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ile MİT tarafından oluşturulan ekibin imzasının olduğu öğrenildi. 

SÜREÇ NASIL İŞLEDİ? 

Özel ekip, tüm Türkiye’de FETÖ mensubu askerlerin sivil yöneticileriyle haberleşme ve örgütsel faaliyet için kullandığı sabit hatların haritasını çıkardı. Ekipler daha sonra FETÖ askeri yapılanmasına ait hücreler ve hücrelerin yöneticisi konumundaki sivilleri tek tek tespit etti. Tamamlan harita ile FETÖ’nün devletteki yapılanması önemli ölçüde deşifre ve tasfiye edilmiş olacak. 

İnfazdan kurtuldu FETÖ’yü çökertti

Emniyet Genel Müdürlüğü TEM Daire Başkanı Turgut Aslan, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında, Jandarma Genel Komutanlığı Karargâhı’nda FETÖ’cüler tarafından derdest edildi. Koruması Hasan Gülhan ile infaz edilen Aslan, başına mermi isabet etmesine rağmen hayata tutundu. Aslan yaklaşık 5 ay yoğun bakımda tedavi görüp beş beyin ameliyatı geçirdi. Sağlığına kavuşarak görevini başına dönen Aslan, kurduğu ekip ile FETÖ’ye ağır darbe indirdi.

Star

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?