banner30

banner29

İran'dan skandal Türkiye manşeti!

27 Eylül’de başlayan Ermenistan-Azerbaycan çatışmaları şiddetini arttırdı. Ermenistan’a perde arkasından Rusya ve İran’ın destek verdiği belirtiliyor.

Gündem 06.10.2020, 10:25
İran'dan skandal Türkiye manşeti!

Günlerdir Rusya ile birlikte tarafsız kalma politikasına giden İran tarafından bir açıklama geldi. Her ne kadar tarafsız kaldıklarını düşünseler de Ermenistan'a tırlar dolusu yardımlar yaptıkları ortaya çıktı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, dün yaptığı açıklamada, ‘Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne izin verilmeli’ dedi.

Baştan beri bölgeye ilişkin açıklama yapmaktan sakınan İran’a tepkiler artıyor. İran basınında da Türkiye’yi suçlayıcı ve Azerbaycan karşıtı haberlere yer veriliyor.

İran’da yayın yapan ve Devrim Muhafızlarına yakınlığı ile tanınan “Maşrık News” : “Aras nehrinin kuzeyinde Türkiye, İsrail rejim ve Tekfircilerin tehlikeli koalisyonu

İran Meclis Başkanı Uİ Sorumlu Yardımcısı Abdullahiyan ise Türkiye'nin bölgeye savaşçı gönderdiği yalanlarına ilişkin, "Bölgede tekfirci teröristlerin varlığı barış ve güvenliği tehdit eder" demiş. Bu hamur daha çok su götürür" dedi.

İran'da yayımlanan Müstakil gazetesinin Karabağ meselesine dair attığı manşet: "Erdoğan'ın kurnazlığının/dolandırıcılığın esiri olmayın."

Ebrar gazetesi, Türkiye'nin Libya'daki "teröristleri" Azerbaycan'a gönderdiğini yazdı.

İran’da yayınlanan “Ferhihtegan” gazetesi: “Karabağ; Ankara ve Tel Aviv’in ortak projesi”

İran’da yayın yapan “Entekhab News” : “Karabağ’da Erdoğan’ın milisleri”

Asr-ı İran gazetesinin anketi Katılımcı: 27500 kişi Soru: İran Azerbaycan-Ermenistan savaşında ne yapmalı? -Azerbaycan’ı desteklemeli %16.04 -Ermenistan’ı desteklemeli %44.93 -Tarafsız kalmalı %39.04

İran'da Azerbaycan için yapılan destek yürüyüşlerinde çok sayıda kişi tutuklanarak gözaltına alınmıştı.

İran’da yayın yapan “Ruzan Gazetesi”: “Karabağ krizinin yüreğine Erdoğan oku

Azerbaycan Savunma Başkanlığı, geçtiğimiz günlerde işgalden kurtarılan bölgelerden yayınladığı videoda, Ermenistan güçlerin siperlerini İran'ın Siman Sufiyan[سیمان صوفیان] fabrikasının güçlendirilmiş çimento torbalarıyla inşa edildiği görünüyor.

Bu gelişmeler yaşanırken Ermenistan'ın Berde kentine düzenlediği saldırıda, bir ev tamamen yok oldu.

Azerbaycan ordusunun Dağlık Karabağ cephe hattındaki ilerleyişi karşısındaki tutunamayan Ermenistan savaşı sivil yerleşimlere taşıyor. Önceki gün Gence şehrine atılan balistik füzelerle saldıran Ermenistan dün de Berde şehrine füzelerle saldırdı.

Saldırıda havada imha edilen bir füze düştüğü evin bahçesinde yangına neden olurken ev tamamen yanarak kullanılamaz hale geldi.

Evin sahibi Ferzelye Milgar, “Roket havada gürültüyle patladı parçalar sağa sola saplandı hep. Evde olduğumuz yerde kalakaldık.

Ağdam’da evleri hasar gören 10 misafirim gelmişti 4 kişi de biz toplam 14 kişi evdeydik. Roket havada vurulmasaydı hepimiz iceride ölmüş olacaktık” dedi.

Yeniakit.com.tr

Yorumlar (1)
Kadet 7 ay önce
Iran yöneticileri alçak ve şerefsiz
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?