banner29

İstanbul Havalimanı'na nasıl gidilir? İşte tüm bilinmeyenler...

Atatürk Havalimanı'nın kapanmasının ardından 6 Nisan'da açılacak olan İstanbul Havalimanı'na ulaşım İETT, taksi, otobüs gibi toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla sağlanabiliyor.

Gündem 06.04.2019, 15:59 06.04.2019, 16:12
İstanbul Havalimanı'na nasıl gidilir? İşte tüm bilinmeyenler...

Dünyanın en büyük alanına sahip olan İstanbul Havalimanı, 6 Nisan’da sabah 10.00’dan itibaren yolcularını ağırlamaya başlayacak. Vatandaşların, İstanbul Arnavutköy‘de yer alan havalimanına ulaşması için bir çok alternatif var. Yetkililer en az 3 saat önce havalimanına gidilmesini tavsiye ediyor. İşte İstanbul Havalimanı’na ulaşım rehberi...

BİLET FİYATI 5.20 TL

Havalimanında toplu ulaşımın ana yükünü İETT otobüsleri çekecek. Mahmutbey, Mecidiyeköy, Halkalı ve Atatürk Havalimanı’ndan hareket eden otobüsler, toplam 46 İETT aracıyla 498 sefer yapacak. Vatandaşlar 2 tam bilet (5.20TL) basarak bu hatları kullanabilecek. Otobüslerle ilgili her türlü bilgiye ‘iett.istanbul’dan ulaşılabiliyor.

YANLIŞ GELENE PARASIZ 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Otobüs AŞ’ye ait Havaist, İstanbul Havalimanı’na 5 hatta sefer düzenliyor. 150 lüks araçla yapılan seferlerin fiyatları 16 ile 25 lira arasında değişiyor. Sadece İstanbulkart’ın geçerli olduğu otobüslerde internete bağlanma imkanı da sağlanıyor. Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na taşınmanın tamamlanmasıyla yani 7 Nisan itibarıyla hat sayısı 20’ye çıkarılacak. Havaist ayrıca 6 Nisan’dan itibaren 15 gün boyunca İstanbul Havalimanı yerine yanlışlıkla Atatürk Havalimanı’na gelen yolculara özel ‘ücretsiz’ ring sefer düzenleyecek.

İLK METRO 2020’DE

İstanbul Havalimanı’nın raylı sistemle şehir merkezine bağlanması için Gayrettepe ile Halkalı olmak üzere iki farklı metro hattında çalışmalar sürüyor. 2020’de Gayrettepe-İstanbul Havalimanı öncelikli olarak hizmete alınacak. Ayrıca Halkalı-İstanbul Havalimanı arasında da raylı sistem alt yapısı kurulacak. Bu hat da gelecek yıl içerisinde hizmete alınacak.

SAATLERİ BURADAN KONTROL EDİN

7 Nisan’dan sonra hat sayısı 20’ye çıkarılacak. Her türlü bilgiye ‘www.hava.ist’ adresinden ulaşılabiliyor. Diğer yandan AppleStore yada Googleplay’e ‘Havaist’ yazarak cep telefonuna indirilen mobil uygulamayla her hatta ilişkin saat bilgilerine ulaşabilirsiniz.

OTOPARK 15 NİSAN’A KADAR BEDAVA

Otopark ücretleri 15 Nisan’a kadar ücretsiz olacak. Yolcular araçlarıyla Avrupa Yakası’nda TEM Otoyolu’ndaki bağlantı noktalarını kullanabilecek. Hasdal Kemerburgaz ile İkitelli tarafından bağlantı var. Otoyol ulaşımında ayrıca D-20, E-80, D-100 karayolu ve Kuzey Marmara Yolu kullanılabilecek. Asya yakasından gelecek araçlı yolcular Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden de ulaşabilecek.

UYGULAMAYI MUTLAKA İNDİRİN

Havalimanının klasik ulaşım yolları dışında bir de yüzde 100 yerli kaynaklarla geliştirilen ‘İstanbul Airport’ adlı mobil uygulaması mevcut. AppStore ve Googleplay üzerinden telefona indirilebilen uygulamayla, yolcular evinden havalimanına kaç dakikaya gelebileceğini görecek. Ayrıca havalimanına giden alternatif güzergahlarını öğrenebilecek.

TAKSİ NE YAZAR?

İstanbul Havalimanı’nda 660 adet taksi hizmet verecek. Havalimanına taksi ile gitmek isterseniz, trafik, alternatif yollar veya köprü-otoban ücretleri hariç tutuluyor. Dönüşte, havalimanı taksisi kullanılabilir.Taksim’den 105 TL, Sarıyer’den 115 TL, Bakırköy’den 120 TL ve Büyükçekmece 150TL gibi ortalama ücretlerle havalimanına ulaşabileceksiniz.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?