banner29

İzmir depremi ardından İstanbul'un simülasyonu çıkartıldı! İşte en tehlikeli ilçeler...

Gündem 06.11.2020, 14:32 06.11.2020, 14:38
İzmir depremi ardından İstanbul'un simülasyonu çıkartıldı! İşte en tehlikeli ilçeler...

İstanbul'da beklenen 7.5 şiddetindeki büyük İstanbul depremiyle ilgili hazırlanan raporlar ışığındaki senaryo oldukça korkutucu. Korkutan rapor bugün açıklandı. Buna göre depreme hazırlıksız yakalanılırsa rekor sayıda ev yıkılacak. Görülmemiş bir tahribatın yaşanacağı İstanbul'da deprem gece gelirse o anda yaklaşık 15 milyon insan risk altındaki on binlerce evde bulunacak. En çok risk altında olan ilçeler ise İstanbul'un kıyı ilçeleri olarak görülüyor.

İzmir'de yaşanan korkunç deprem sonrasında çalışmalarına devam edilen büyük İstanbul depremi simülasyonu mahiyetindeki rapor bugün açıklandı. Buna göre İstanbul'da beklenen 7,5 büyüklüğündeki depreme eğer İstanbullular hazırlıksız yakalanırsa Sadece yıkılan bina sayısı bile 48 bin olacak. Bu rakama orta ve üstü derecede hasar görecek, içerisinde can kayıplarının olabileceği diğer binalar dahil değil. Depremin gece gelmesi ile gündüz gelmesi arasında da büyük bir fark olacak. İşte İstanbul depremine ilişkin çarpıcı son dakika raporunun ayrıntıları;

İzmir sonrasında istanbul'un simülasyonu çıkarıldı

İzmir'de yaşanan 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından İstanbul İstatistik Ofisi, 'İstanbul'un deprem raporu'nu yayımladı. Raporda, İstanbul'un beklenen depreme hazırlıksız yakalanması durumunda yaşanacak senaryo gözler önüne serildi.

Yapılan araştırmalara göre İstanbul, beklenen 7,5 büyüklüğündeki bir depreme hazırlıksız yakalanırsa 48 bin bina yıkılacak ya da ağır hasar görecek. 194 bin bina orta ve üstü hasar alacak.

Afet ve acil durum anında hayati önem taşıyan, bölgeye yardımların ve arama kurtarma ekiplerinin ulaşımı zorlaşacak.

İBB'ye bağlı İstanbul İstatistik Ofisi'nde görevli Ekonomist ve Veri Görselleştirme Uzmanı Ertuğrul Ağlar, "Bizim İstanbul'da şuan elimizde olan verilere göre 2000-2019 yılları arasında tam 376 bin bina yapılmış.

2000 öncesinde yapılan binalar daha riskli

Ama sıkıntımız burada 2000 yılı öncesinde yapılan binalarda başlıyor. Bu binalar bizim için daha büyük risk taşıyorlar çünkü eskiler ve 99 depremini de yaşamış bulunmaktalar. 1980 ve 2000 yılları arasında tam 538 bin 800 bina yapılmış İstanbul'da, bu binalar şuan hala ayaktalar. Bununla birlikte 1980 öncesinde de 255 bin binamız hala İstanbul'da mevcut bulunuyorlar. Bu yapılarımız, deprem için ekstra bir risk taşımakla beraber gelecek 7,5 büyüklüğündeki bir depremde, 48 bin binanın çok büyük hasar göreceğini veya yıkılacağını tahmin etmekteyiz. Sadece 48 bin binanın yıkılacağını veya ağır hasar göreceğini değil, aynı zamanda 194 bin binanın da orta ve üstü derecede hasar göreceğini tahmin ediyoruz" diye konuştu.

Vatandaşın tutumu da şoke ediyor

Geçmiş depremlerde yapılan çeşitli araştırmaları derlediklerinde ulaştıkları verileri paylaşan Ağlar, şunları söyledi:

"İnsanlar genellikle orta ve üstü hasar alan ancak yıkılmayan binalarda hayatlarını kaybediyorlar. Can kaybımız bu tarz binalarda çok daha fazla artıyor. Bu konuda da tabii ki eğitim ve tatbikatlar bizim için ekstradan bir önem arz ediyor. Yine bununla birlikte sosyal hasar görebilirlik araştırmamızda mahalle mahalle insanlara sorulan bir soruyu öne çıkartmamız gerekiyor."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?