banner30

banner29

Kışlada şok! 'Yüzbaşı 'Allah' lafzını yasakladı'

Manisa’da vatani görevini yapan Mehmetçiğin yemek duasında dile getirdiği 'Allah' lafzının yasaklandığı öne sürüldü.

Gündem 21.11.2017, 21:06 20.04.2020, 02:50
Kışlada şok! 'Yüzbaşı 'Allah' lafzını yasakladı'

Yeni Akit Gazetesi'ndan Faruk Arslan'ın haberine göre, Manisa İl Jandarma Komutanlığı’nda okunan yemek duasındaki Allahlafzının “Tanrı” olarak değiştirildiği belirlendi. Yüzbaşı Ergin K’nın kararıyla uygulanan yeni yemek duasını değiştirilmiş haliyle okumayan askerlere Tanrı ifadesiyle okuma uyarısının yapıldığı, bu nedenle duanın defalarca tekrarlandığı bildirildi.

MEHMETÇİK ŞAŞKIN

Sabit bir genelgeyle tanzim altına alınmamış olan askeri birliklerdeki yemek duası uygulaması bu kez Manisa’da rahatsızlığa neden oldu. İddialara göre; Manisa İl Jandarma Komutanlığı’nda uzun süredir “Allah’ımıza hamdolsun” ifadeleriyle okunan yemek duası değişikliğe uğradı. Duadaki “Allah” lafzının yerine “Tanrı” ifadesi getirildi. 17 Kasım Cuma günü uygulamaya konulan yemek duasındaki değişiklik, vatani görevlerini İslâmî hassasiyetlerinden taviz vermeden icra eden askerleri şaşkına çevirdi.

‘TANRI’ DENİLENE KADAR TEKRAR

“Tanrımıza hamdolsun” ifadesiyle okunan yemek duasına birçok askerin eşlik etmediği öğrenildi. Tanrı ifadesinin yerine, duayı daha önce olduğu gibi Allah lafzıyla okuyan Mehmetçiklere “Tanrı diye okuyacaksınız” tehdidi yapıldı. Yemek duası, tüm askerler Allah demeyene kadar tekrarlatıldı. Yemek duası, bu nedenle tam 3 kez tekrarlanarak okutuldu. İtiraz eden askerlere ise “Burada Yahudi, Hıristiyan veya dinsiz olabilir. Allah değil Tanrı diyeceksiniz” denilerek, talimatın Manisa İl Jandarma Komutanlığı Hiz. ve Mhf. Bl. Komutanı Yüzbaşı Ergin K. tarafından verildiği söylendi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?