banner29

Koronavirüsten ölen Türk'ün ailesinden Avusturya'ya sert tepki

Avusturya'da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Türk Yonca Akyol'un ailesi, Avusturya hükümetine tepki gösterdi.

Gündem 19.03.2020, 13:04
Koronavirüsten ölen Türk'ün ailesinden Avusturya'ya sert tepki

Yıllar önce Avusturya’ya giden Mustafa Akyol ve Neviye Akyol’un kızları, 27 yaşındaki Yonca Akyol, gurbet elde şeker ve böbrek yetmezliği hastalığına yakalandı.

Babası ile annesi ayrı olan ve bir yardım kuruluşunda kasiyer olarak çalışan genç kız, kronik ile genetik hastalıklarının yanı sıra koronavirüse de yakalandı.

Avusturya’nın Linz şehrinde yaşayan, Türk vatandaşı Yonca Akyol, ateş ve halsizlik belirtisi ile hastaneye gitti. Hastanede kısa bir muayene edilen genç kız,evine yollandı. Birkaç gün sonra aniden rahatsızlanan Yonca Akyol, tekrar hastaneye götürüldü ama hayata tutunamadı.

Gurbette koronavirüsten ölen Yonca Akyol’un cenazesi önceki gün, Linz şehrinde, 5 kişinin bir araya gelmesinin yasak olmasından dolayı babası Mustafa Akyol, amcası Ali Akyol ve bir Türk yakınları ile din görevlisinin katıldığı cenaze namazı sonrası toprağa verildi.

Aileden Avusturya hükümetine tepki

Akyol’un yakını Önder Alparlan “kızımız yardım kuruluşunda kasiyerlik yapıyordu muhtemelen oraya gelen kişilerden virüsü kaptı“ ifadelerini kullandı.

Yonca Akyol’un yakınları, Avusturya Hükümeti’ne tepki göstererek, kızlarının ateşli rahatsızlığına rağmen, gerekli tetkik ve tahlillerin yapılmadan evine gönderildiğini söylediler.

Genç kızın yakınları, daha önce rahatsızlanan ve ateşi bulunan Yonca Akyol’un hastaneye gittiğini, fakat yeterli sağlık hizmetinin verilmediğini söylediler. Genç kızın yakını Önder Alparlan; “Yonca kızımız ateşli ve halsiz olarak hastaneye gitmiş ancak yeterli tahliller yapılmadan hastaneden gönderilmiş. Geçtiğimiz hafta hastalanınca apar topar yoğun bakıma alınıyor ve karantina uygulanıyor. Fakat kızımızı salı sabaha karşı kaybettik” dedi.

Superhaber'in haberine göre Alparlan, virüs nedeniyle ölüm yaşanmasına rağmen aynı evde yaşayan anne ve diğer kız kardeşe hastanede test yapılmadığını belirtti.

“Hastaneye tahlil yapın, aynı evde yaşayan diğer aile bireylerine virüsün bulaşmaması mümkün mü” diyen Alparlan şunları söyledi; “Hastane yetkililerine bu durumu söyledik ancak aldığımız yanıt, ‘Evinize gidin, 15 gün dışarı çıkmayın. Kendinizi izole edin dediler.Hastaneden ve yetkililerden şikayetçi olacağız.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?