banner5

banner29

Kritik bir konuya dikkat çekti! Televizyonlar bunun yeri mi?

İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, koronavirüs mücadelemizi yorumlarken çok önemli bir konuya dikkat çekti. .

Gündem 19.04.2020, 15:42
Kritik bir konuya dikkat çekti! Televizyonlar bunun yeri mi?

''TV ekranları tahlil, analiz ve labaratuvar merkezi mi ki olur olmaz herkes konuşuyor? Bunun yeri çalıştaylardır, kongreler, sempozyumlar ve araştırma labaratuvarlarıdır" diyen Prof. Dr. Recep Öztürk dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

İşte dikkat çeken o açıklama:

Dünya genelinde yaşadığımız COVID-19 pandemisi sürecinde, ülkece genel olarak başarılı olduğumuz ortak bir kanaattır.

Bu başarıda başta ciddi fedakarlık ve gayretle hizmet veren sağlık çalışanları en büyük paya sahiptir. 
Elbette çok erken dönemde salgınla ilgili gerekli tüm önlemleri alan ve hazırlıkları yapan Sağlık Bakanlığı ve devletimizin ilgili kademeleri üzerlerine düşeni fazlasıyla yerine getirmiş, dünyaya örneklik teşkil edecek bir model inşa etmişlerdir. 

Bu kapsamda COVID-19 rehberi ve pek çok konuda algoritma ve değişik dokümanlar, etkili ve yaygın filyasyon çalışmaları, erken tedavi imkanları, hastanelerde yüklenme olmadan kaliteli hizmete devam edilmesinin sağlanması,  izolasyonu sağlamaya yönelik çok kapsamlı tedbirler başarının temininde büyük öneme sahiptir.

Başarıyla devam eden salgın süreci yönetiminde, vatandaşlarımızın belirlenmiş koruma ve kontrol tedbirlerine özenle uyumu sonucu belirleyecektir.

Her konuda “dengenin korunması” medeniyetimizin temel değerlerinden biridir.  

Bu nedenle ifrat (aşırı gitme, abartma) ve tefrit ( geride kalma, yetersiz olma)  hoş karşılanmamış , istikrarla dengenin korunması, orta yolun tercih edilmesi ortak aklın gereği olarak tavsiye edilmiştir.

Bu çerçevede, ülkemizde son 3 aydır görsel ve sosyal medyada COVID-19 konusu değişik yönleriyle ele alınmaktadır.
Bu konuda oluşan bilgi karmaşası, bilgi kirliliği, konunun yegane gündem haline gelmesi artık “ifrat” boyutlarına ulaşmıştır.
Halka yönelik, yalın bilgilendirme programları yerine, sempozyum ve kongre oturumlarının bile ötesine taşan tartışmalar, vatandaşta tereddüt oluşturan görüş farklılıkları,  doğrusu salgınla mücadeleye zarar verecek boyuta ulaşmıştır.

Halka yönelik TV programları, hızla artan makalelerin, makalelerdeki farklı görüşlerin  tartışma yeri değildir. Bu tartışmalar, eleştirel değerlendirmeler sempozyum, kongre, çalıştay ve diğer bilimsel ortamlara bırakılmalıdır. 

Bilim insanları, alanlarına uygun konularda, halkın istifade edeceği hususları, yalın bir anlatımla topluma sunmalıdır.

Bu yoğunluk ve içerikte devam edecek programlar, salgınla mücadeleye zarar verecek, tıp ve sağlık bilimlerine halkın güvenini azaltacaktır.

Herkes, evden de olsa kendi işine odaklanmalı, TV programları ve sosyal medyada COVID-19 a ölçülü bir şekilde yer verilmelidir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?