banner29

Marmara'daki olası tsunami önceden bilinecek

Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Aaştırma Enstitüsü (DRDAE) müdürü Prof. Dr. Gülay Altay, “Marmara denizi'nin dibindeki gözlem evi sayesinde tsunamiyi bayağı bir erken bildirmek mümkün'' ifadelerini kullandı.

Gündem 04.09.2008, 15:46 20.07.2019, 17:17
Marmara'daki olası tsunami önceden bilinecek

Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Aaştırma Enstitüsü (DRDAE) müdürü Prof. Dr. Gülay Altay, “Olası deprem halinde binalara ilişkin sorunlarımız var. risk analizi de yapılamıyor” dedi.

Enstitünün kuruluşunun 140. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde Çengelköy'deki enstitü yerleşkesinde düzenlenen “Dünya rasathaneler forumu”nda konuşan Altay, foruma Almanya, İsrail, İngiltere, Japonya, Fransa, Özbekistan, İtalya ve Slovakya'daki rasathanelerin, yer ve uzay bilimleri konusundaki çalışmaları ile öne çıkan bilim insanlarıyla, TÜBİTAK ve bazı üniversitelerden deprem uzmanlarının katıldığını söyledi.

MARMARA DENİZİNDEKİ GÖZLEMEVİ

Foruma verilen arada, basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Altay, Türkiye'de 5'in üzerinde ve 6 şiddetinde depremlerin, çok az olan depremler olmadığını hatırlattı.

Adıyaman'da meydana gelen depremle ilgili olarak, o bölge insanının bu büyüklükteki depremlere hazırlıklı olması gerektiğini dile getiren Altay, “Son zamanlarda Hakkari'de de oldu. Yoğun olarak Denizli'de de var. bütün bunların çalışmalara imkan vermesi lazım. Deprem zararlarının azaltılması için çalışmaların yapılması gerekiyor” dedi.

Altay, Marmara Denizi dibine kurulmaya başlanan gözlem evlerine ilişkin bir soru üzerine de, şunları kaydetti:

“Marmara denizi'nin dibindeki gözlem evi sayesinde tsunamiyi bayağı bir erken bildirmek mümkün. tsunami deprem gibi değil. dalgaları daha yavaş geliyor. ama esas olan, deprem üreten kaynaklara yakın bilgi alabilmek. Bugün 2-2,5 büyüklüğündeki depremlerin bilgisini alabiliyoruz. Şimdi daha küçük boyutta olan depremlerin bilgisini alabilirsek, yapılan çalışmalarla belki o bölgenin depremselliğini tanımlamak mümkün olacaktır. bilimsel anlamda çok önemli çalışmalar bunlar. İlk defa türkiye'de, bu proje sayesinde daha küçük ve daha çok hareketi öğreneceksiniz. ne olup bittiğini, denizin dibindeki hareketi öğreneceksiniz. hareketleri karasal istasyonlarla da alıyorsunuz, ama ne kadar yakınına giderseniz, o kadar bilgi sahibi oluyorsunuz. Bu uyarı sisteminde esas olan, bize gelen uyarıların yetkili makamlara bildirilmesi, onların da halkı bilgilendirmesi. Böyle bir sistem olacak 2009 yılında. Şimdilik aletlerin imalatı sürüyor. ekim ya da kasım ayında teslim alınacak. denizin durumuna da bağlı olarak 2009 yılının ortalarında yerleştirme işlemleri yapılmış olacak.”

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?