banner29

MGK sonrası yapılan açıklama, 94 sene öncesinden biliniyordu!

MGK toplandı, kararlar alındı. Yakın zamanın tartışma konusu olan Irak'ın kuzeyinde ki referandum kararı ile ilgili atıfta bulunularak, “Türkiye ikili ve uluslararası anlaşmalardan doğan haklarını mahfuz tutar”, denildi

Gündem 25.06.2019, 21:43 26.06.2019, 00:58
MGK sonrası yapılan açıklama, 94 sene öncesinden biliniyordu!

Irak referandumuna yönelik kuvvetli açıklamalar, MGK toplantısında verildi. 3 saat 10 dakika süren toplantı sırasında, referandumun kabul edilemeyeceği belirtilirken, referandumun gerçekleştirilmesi halinde “Türkiye ikili ve uluslararası anlaşmalardan doğan haklarını mahfuz tutar” denildi.

Türkiye ile İngiltere arasında ki Ankara anlaşması ile sınırlar 1924 yılında belirlenmişti. Irak ve Türkiye arasında ki bu sınırın taraflardan herhangi birinin bozmasına ilişkin ise alınan karar, "Taraflardan her biri 1. maddede belirlenen sınır hattının kesin ve bozulmaz olduğunu kabul ederek bunu değiştirmeye matuf her türlü teşebbüsten sakınmayı taahhüt eder”, idi. Bunun ışığında referandumun gerçekleşmesi halinde Türkiye, MGK kurulu ile alınan kararlar ile beraber olmak üzere haklarını mahfuz tutacaktır, şeklinde kararlar ile MGK'dan çıktı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?