banner29

Nevruz Bayramı tüm yurtta coşkuyla kutlandı!

"Baharın müjdecisi" olarak nitelendirilen Nevruz Bayramı, yurt genelindeki çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Gündem 21.03.2019, 15:03
Nevruz Bayramı tüm yurtta coşkuyla kutlandı!

Baharın müjdecisi olarak kabul edilen Nevruz Bayramı yurt genelinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle coşkuyla kutlandı.

İstanbul

İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Zeytinburnu Belediyesi ve Kültür AŞ tarafından Topkapı Kültür Parkı'nda düzenlenen etkinlikte Nevruz Bayramı kutlandı. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı'nın gösterisi ve ardından nevruz ateşinin yakılmasıyla başlayan etkinlikte, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. 

Renkli görüntülere sahne olan etkinlikte Kırgızistan ve Türkmenistan halk oyunları gösterisi gerçekleşti. Etkinlikte Türk Dünyası Araştırmalar Vakfı Kırgız Halk Oyunu "Ak kuu", Türkmenistan Halk Oyunu "Kuş Tepti" oyunları sahnelendi. 

Türk halk müziği sanatçısı Esat Kabaklı konseri ile devam eden etkinlikte, demir dövme, yumurta tokuşturma ve ateşten atlama gerçekleştirildi. Vatandaşların ateşten atlama etkinliğine katılımı yoğun oldu.

Türk Dünyası Kültür Mahallesi'nde yer alan ülkelerin Etnografik Müze Evleri'nin gezilmesi ve kurulan stantların da ziyaret edilmesi ile devam eden olan program, katılımcılara pilav ve ayran ikramı ile son buldu.  

Edirne

Trakya Üniversitesinde 21 Mart Nevruz Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlandı.

TÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Balkan Yerleşkesi Bolca Ana Yemekhanesi önünde düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, nevruzun Türklerin tarih sahnesinde var oluşunu temsil ettiğini söyledi.

Nevruzu "zorlukların bitip yeniden doğuşun başladığı gün" olarak tanımlayan Tabakoğlu, "Kışın ağır şartlarından, her şeyin kuruduğu, öldüğü bir andan sonra bahar sıcaklıkla beraber tekrar gelir. Çiçekler açar, her şey yeşillenir. Bu bir müjdedir ve bayramdır." dedi.

Konuşmaların ardından Tabakoğlu ve akademisyenler nevruz ateşi yaktı.

Halk oyunu gösterilerinin sunulduğu esnada Tabakoğlu ve akademisyenler halk oyunlarına katılıp, öğrencilerle halay çekti.

Demir dövme merasiminin de yapıldığı etkinlikte, rektör, rektör yardımcıları, dekanlar, akademisyenler ve öğrenciler yumurta tokuşturdu. 

Tabakoğlu ve etkinliğe katılanlar ateşten atladı, katılımcılara Türkistan pilavı ve tatlı ikram edildi. 

Kırklareli

Kırklareli Üniversitesi Kayalı Kampüsü'nde Ötüken Fikir ve Sanat Kulübü tarafından düzenlenen kutlama programı, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. 

Rektör Prof. Dr. Bülent Şengörür, burada yaptığı konuşmada, devletleri devlet yapan gelenek, görenek ve adetlerin olduğunu söyledi. 

Nevruzun önemine işaret eden Şengörür, kültür olmadan milletlerin ayakta kalmasının ve varlıklarını devam ettirmesinin mümkün olamayacağını vurguladı. 

Konuşmaların ardından, Şengörür, Cumhur İttifakı'nın Kırklareli Belediye Başkan Adayı Derya Bulut, AK Parti İl Başkanı Alper Çiler ile akademisyenler nevruz ateşi yaktı. 

Mehter takımının gösteri sunduğu ve demir dövme merasiminin yapıldığı etkinlikte, Şengörür ve diğer katılımcılar ateşten atladı. 

Programda öğrenciler arasında yumurta taşıma ve halat çekme yarışmaları yapıldı.

Hakkari

Hakkari'de Bulvar Caddesi'ndeki belediye binası önünde düzenlenen etkinliğe vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Vali İdris Akbıyık, etkinlikte yaptığı konuşmada, nevruzun baharın gelişi ve güzelliklerin müjdeleyicisi olduğunu söyledi. 

Vali Akbıyık, daha sonra Belediye Başkan Vekili ve AK Parti Hakkari Belediye Başkan Adayı Cüneyt Epcim ile nevruz ateşini yaktı.

Daha sonra etkinliğe katılan asker, polis ve vatandaşlar yakılan nevruz ateşinin üzerinden atladı.

Halk oyunları gösterisi ve "dengbej" dinletisi sonrasında Akbıyık, Epcim, asker, polis ve vatandaşlar Türkçe ve Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çekti.

Iğdır

Etkinlikler kapsamında Iğdır'da, valilikçe düzenlenen yürüyüşe, Vali Enver Ünlü, MHP Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ, MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Göllüce, Iğdır Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Sağlam, Cumhur İttifakı Iğdır Belediye Başkan Adayı İsa Yaşar Tezel, öğrenciler, sporcular ve vatandaşlardan oluşan çok sayıda kişi katıldı.

Ellerinde dev Türk bayrağı taşıyan katılımcıların Mehmet Çavuş Anıtı'ndan başlattığı yürüyüş, Iğdır Belediyesi önüne kadar sürdü. 

Programda, Vali Ünlü ve katılımcılar, örste çekiç ile demir dövdü, yumurta tokuşturdu ve ateş üzerinden atladı.

Çeşitli kurumlarca kurulan stantların gezilmesi sonrası Vali Enver Ünlü ve eşi Sema Ünlü, katılımcılara yemek dağıttı.

Vali Ünlü, programı izlemeye gelen İran ve Azerbaycanlı turistlere de Semeni hediye ederek bayramlarını kutladı. 

Kutlama programı, öğrencilerin açtığı Nevruz Resim Sergisi'nin gezilmesinin ardından sona erdi.

Erzincan

Erzincan'da da Nevruz dolayısıyla Valilik, Belediye ve Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen "Nevruz Şenliği", renkli görüntülere sahne oldu. 

Etkinlikler çerçevesinde Saat Kulesi önünden Cumhuriyet Meydanı'na kadar yapılan "Kardeşlik Yürüyüşü"ne Vali Ali Arslantaş, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ali Ekiyor, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, AK Parti Erzincan milletvekilleri Süleyman Karaman, Burhan Çakır, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent ile protokol üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Yürüyüşün ardından protokoldekiler, Nevruz ateşini yakıp çekiçle örste demir dövdü.

Erzincan Belediyesi Mehteran Takımı çeşitli eserler seslendirdi, öğrenciler de mini konser verdi.

Ardahan 

Ardahan'da ise Milli Egemenlik Parkındaki kutlamalara Vali Mustafa Masatlı, Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Cumhuriyet Başsavcısı Koray Kesgin, çeşitli kurumların temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. 

Vali Masatlı ve Başkan Köksoy, etkinliklere katılan vatandaşlara etli pilav ikramında bulundu. 

Katılımcıların örste demir dövüp yumurta tokuşturduğu etkinliklerde halk oyunları ekipleri de gösteri sundu

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?