banner30

banner29

Rus basını: NATO çöktü, Türkiye çatışmaya girebilir .

Rus ‘newzfeed’ haber sitesi, Türkiye ile Fransa'nın Akdeniz'de savaşın eşiğine geldiğini ve olaya tepkisiz kalan NATO'nun çöktüğünü iddia etti. Hatırlanacağı üzere Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti" açıklaması yapmıştı. .

Gündem 06.08.2020, 21:19
Rus basını: NATO çöktü, Türkiye çatışmaya girebilir .

Rus 'newzfeed' haber sitesinde yayınlanan bir analiz haberde, "NATO üyeleri silahlarını birbirine doğrulttu. Fransa ile Türkiye arasında çıkabilecek olası bir çatışma NATO'nun çöküşünün açık bir habercisi olarak görülebilir" deniliyor.

Askeri müttefikler, birbirlerine karşı saldırganlıktan neredeyse hiç geri çekilmiyor. 2019'da 70. yıldönümünü kutlayan Kuzey Atlantik İttifakı (NATO), 75. yıl dönümünü görmek için yaşayamayabilir. 'Sözde müttefikler' zaten örgütü farklı yönlere çekiyor.

ÇATIŞMA YAŞANABİLİR

Fransa ile Türkiye arasındaki çatışma NATO'nun çöküşünün açık bir habercisi olarak görülebilir. Alman Deutsche Wirtschafts Nachrichten, Haziran ayında Fransız ve Türk ordusu, Akdeniz'de bir çatışmanın eşiğinden zar zor döndüğünü yazıyor.

Bir Fransız savaş gemisinin, Doğu Akdeniz'de Türk kargo gemisine Libya'ya silah yardımı götürüyor bahanesiyle engelleme girişimine Türk savaş gemileri karşı koydu.Ankara suçlamaları reddetti ve karşı iddialarda bulundu. Ancak öz aynı kalıyor: NATO üyeleri silahlarını birbirine doğrulttu.

S-400 MESELESİ

Gazete, bu NATO'nun çöküşünün ilk habercisi değil. Daha önce Türkiye, ABD ve ittifakın diğer üyelerinden gelen itirazlara rağmen Rus S-400 satın aldı. Paris aynı zamanda Ankara'nın Libya'daki çatışma konusundaki tutumunu da desteklemedi.

Mesele şu ki, Amerika Birleşik Devletleri artık Avrupa ile askeri bir blok sürdürmekle ilgilenmiyor ve lider olmadan müttefikler "parçalanmaya" başladı. Avrupa'nın tek bir çıkış yolu var - kendi savunmasını inşa etmek gerekiyor.

"NATO'NUN BEYİN ÖLÜMÜ GERÇEKLEŞTİ"

Daha önce Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti" açıklaması , örgütün diğer üyelerini kızdırdı ve Türk lider Recep Erdoğan, genç Fransız meslektaşının bir doktora kontrol etmesini açıkça önerdi. Aynı zamanda Rus uzmanlar, NATO üyelerinin uzun süreli bir silahlı çatışmayı açığa çıkarmak için bile Moskova'ya hâlâ çok fazla sorun yaratabileceğinden korkuyorlar.

.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?