banner29

Rus basınından flaş Türk Akım iddiası

Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Arap ve İslam Araştırmaları Merkezi Öğretim Grevlisi Boris Dolgov'un, İdlib meselesine ilişkin Moskovskij Komsomolets gazetesinde yer alan yazısında, Rusya-Türkiye anlaşmazlığının devam etmesi halinde Rusya'nın 'TürkkAkımı'nı durdurabileceği iddiası yer aldı.

Gündem 22.02.2020, 14:30 22.02.2020, 19:27
Rus basınından flaş Türk Akım iddiası

Dünya basınının da yakinen takip ettiği İdlib meselesine ilişkin Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Arap ve İslam Araştırmaları Merkezi Öğretim Grevlisi Boris Dolgov'un köşe yazısına yer veren Moskovskij Komsomolets gazetesi, Rusya'nın Türkiye'ye ekonomik yaptırımlar yoluyla etkide bulunulabileceğini, yaptırımların TürkAkım'ı da kapsayabileceğini iddia etti.

Moskova ile Ankara'yı karşı karşıya getiren ‘İdlib' krizi, Rus basınında yakından takip ediliyor.

Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Arap ve İslam Araştırmaları Merkezi Öğretim Grevlisi Boris Dolgov, konuyu Moskovskij Komsomolets, gazetesine değerlendirdi.

Öğretim görevlisi Dolgov'un, “Rusya-Türkiye anlaşmazlığı TürkAkımı'nı durdurabilir” başlıklı skandal yazıdan bazı bölümler şöyle:

"Türkiye 'muhalifleri' desteklemekten vazgeçmiyor"

“Türkiye Suriye'de İslamcı grupları desteklemeye devam ediyor. Ankara bölgedeki çıkarlarını kararlılıkla savunuyor.

Ankara, bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu'na dahil olan tüm bölgelerde etki sahibi olmaya çalışıyor.

Türkiye kendini yeni küresel güç merkezi olarak görüyor ve planlarından vazgeçme niyetinde değil. İdlib'de radikal İslamcılar, Esed güçlerinin alternatifi ve Türkiye onları desteklemekten vazgeçmiyor.

"Çatışmalar Türkiye'ye de sıçrayabilir"

AB ve ABD, Rusya ile Türkiye'nin karşı karşıya gelmesini istiyor. Topyekun bir savaş olabileceği gibi, lokal bir operasyon da olabilir.

Ancak topyekun savaşın riskleri var. Öyle bir durumda Türkiye sadece Suriye ile çatışmak durumunda olmayacak. Erdoğan birlikleri Kürt silahlı gruplarla da karşı karşıya gelecek. Çatışmalar Türkiye'ye de sıçrayabilir.

"TürkAkım tamamen durdurulabilir"

Rusya ise Astana Anlaşması'nın garantörü. Rusya, İdlib'de saldırılar devam ederse karşı koymaya devam edecektir. Türkiye'ye ekonomik yaptırımlar yoluyla da etkide bulunulabilir.

Yaptırımlar TürkAkım'ı da kapsayabilir. TürkAkım'ın tamamen durdurulmasının Türkiye ekonomisi için önemli sonuçları olur. Ankara, Rusya'dan doğrudan petrol sevkiyatından mahrum kalma riskiyle karşı karşıya.

Bu gibi önlemler Rusya'yı da olumsuz etkiler, fakat Ankara'nın zararı çok daha fazla olur."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?