banner29

Taksim'in altında yüzlerce şehit yatıyor!

II. Meşrutiyet’in ilanından sonra yaşanan ne olup olmadığı halen belirsiz 31 Mart olaylarını gerekçe göstererek Balkanlardan toparlanan haydutlar eşliğinde İstanbul’a baskın veren Harekat Ordusu isimli ihanet şebekesinin gerçekleştirdiği darbe ve zulümler bugün tarihin karanlık sayfalarında unutulmuş durumda.

Gündem 17.04.2019, 17:34 17.04.2019, 18:56
Taksim'in altında yüzlerce şehit yatıyor!

PAYİTAHTTA SELANİK DARBESİ VE İDAM SEHPALARI..

Rumî Takvim’e göre 31 Mart 1325’te (13 Nisan 1909) başladığı için bu adla anılan olayların ardından 22-23 Nisan gecesi dört koldan İstanbul’a giren Harekat Ordusu, 24 Nisan’da şehrin tamamına hakim oldu. Darbecilerin şehrin dört bir yanına darağaçları kurarak sayısız vatandaşı ipe çekmek oldu.

ABDÜLHAMİD, SİLAH ÇEKMEMELERİ İÇİN ASKERE YEMİN ETTİRİYOR!.

Osmanlı generalleri Abdülhamid Han’dan müdahale emri bekleseler de Padişah, “Müslümanı Müslümana kırdırmayacağını” söyleyerek müdahale iznini vermedi. Hatta I. Ordu Kumandanı Nazım Paşa’ya, Hareket Ordusu’na silah çekmemeleri için yemin bile ettirdi.

HAREKAT ORDUSU’NUN YAPTIĞINI YUNAN GAVURU YAPMADI!.

Belki de gerçekten bir gavur birliği olan Harekat Ordusu mensupları gerçekten bir gavur askeri gibi davranarak 25 Nisan’da Yıldız Sarayı’nı yağmaladılar. Kamu malı niteliğindeki Sarayın mücevheratını bile çaldılar.

SİLAH ZORUYLA ÇALIŞAN MECLİS!.

27 Nisan 1909’da da Meclis-i Umumi’yi toplayarak Abdülhamid Han’ın ‘hal’ kararını silah zoruyla çıkardılar ve Türk Hakanını Selânik’e sürgüne yolladılar.

EN BÜYÜK DARBE MİLLİ ORDUYA..

Sırp, Bulgar, Yunan, Makedon ve Arnavut eşkıyalarının dahil olduğu Balkan ve Selanik çetelerinin gerçekleştirdikleri zulümler arasında İstanbul’daki Osmanlı askerlerine yapılanlar ise başlı başına yürek kanatan cinsten işlerdi..

HAYDUTLAR, TOPÇU KIŞLASINI BASIYOR..

Merhametinden maraz doğuran Padişah’ın, “Zinhar müdahale edilmesin!” dediği çetelerin büyük katliam gerçekleştirdiği mekanlardan biri de İstanbul Taksim Meydanı’nda bulunan Topçu Kışlası’ydı.

PAŞALARIN SAKALLARI YOLUNDU, MEHMETÇİK, CANLI CANLI TOPLU MEZARA GÖMÜLDÜ!.

Topçu Kışlası’ndaki Osmanlı paşalarının sakalları, hainlerce yolundu. Yüzlerce kahraman Türk askeri oracıkta kurşuna dizildi. Ölüp ölmediklerine bile bakılmadan hepsi oracıkta gelişigüzel kazılan toplu mezarlara gömüldü.

TAKSİM, TOPÇU KIŞLASI VE CAMİ İLE BERABER ŞEHİTLİK ANITI BEKLİYOR..

Bugün bile yapılacak bir kazı çalışmasıyla Osmanlı şehitlerinin kemiklerinin bulunmasının mümkün olabileceğini belirtiliyor. Bu arada uzun yıllardır Taksim’e Topçu Kışlası’nın yeniden inşası ve bir cami yapımını engellemeye çalışan çevrelerin de bu tarihi durumun ortaya çıkmasından endişe ettikleri düşünülüyor.

LOZAN’IN GİZLİ MADDESİ Mİ?

Topçu kışlası ve Taksim’e bir cami yapılmasını uzun yıllar engelleyen iradenin, bu konuda gösterdiği olağanüstü direncin bir açıklaması da Lozan anlaşması ile yapılabiliyor. İddiaya göre Lozan’ın gizli maddelerinden birisi de Taksim’deki Topçu Kışlası ve 1893 tarihinde restore edilen Kışla içerisindeki caminin yıkılmasını içeriyordu. Topçu Kışlası ile birlikte içerisinde bulunan cami 1940 yılında İsmet İnönü tarafından yıktırılmış ve yerine Taksim Stadyumu yaptırılmıştı.

DipDalga.com

Yorumlar (1)
Yasemin 2 yıl önce
Sesli dinle bölümünüz çalışmıyor.lütfen okuyucunuzu ciddıye alın. İşlev görmeyen bir şeyi sayfanıza nıye koyuyorsunuz
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?