banner30

banner29

Türkiye'den kritik Patriot açıklaması!

Katar'ın başkenti Doha'da konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Patriot konusuna değinen Çavuşoğlu, "Bizim NATO'dan taleplerimize baktığımız zaman, bazıları NATO'nun karşılayabileceği bazıları da müttefiklerin karşılayabileceği talepler. ABD'nin Patriot'ları daha önce Gaziantep'te vardı. Bunları tekrar gönderebilirler. Özellikle NATO müttefiki olan Türkiye'nin müttefikleri tarafından desteklenmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Gündem 29.02.2020, 19:28
Türkiye'den kritik Patriot açıklaması!

ABD ile Taliban arasında barış sürecini başlatacak anlaşmanın imza törenine katılmak üzere Katar'ın başkenti Doha'da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Mike Pompeo ile görüşmesinin ardından gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

İdlib'de yaşanan son gelişmeleri ele alan Çavuşoğlu, "Bu süreçte bizim gözlem noktalarımıza saldırı oldu. Biz de buralara takviye yaptık. Bu saldırganlığın durdurulması gerekiyor. Bu saldırılar bizim kararlılığımızı güçlendiriyor. Gereken cevabı verdik, veriyoruz. Şehitlerimizin kanı yerde kalmadı ve kalmayacak" mesajını verdi.

İdlib'de Türk askerlerine düzenlenen alçak saldırı sonrası 2100'den fazla rejim unsurunun etkisiz hale getirildiğini belirten Çavuşoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanımız bugün rakamları paylaştı. Milli Savunma Bakanımız ve Genelkurmayımız rakamları paylaşıyorlar. 2100'den fazla rejim unsurunu bugüne kadar etkisiz hale getirdik. Varil bombası yaptıkları kimyasal atölyeleri hedef alıyoruz." diye konuştu.

Çavuşoğlu, rejimin saldırganlığının durdurulması ve İdlib'de kalıcı bir ateşkesin sağlanması konularında kararlı olunduğunun altını çizdi.

Çavuşoğlu konuşmasının devamında şunları söyledi:

"NATO'ya teşekkür ediyoruz. Acil bir şekilde toplandı. NATO'dan beklentilerimizi açık bir şekilde paylaştık. Diğer taraftan rejimin saldırganlığının durdurulmazsa Türkiye sınırlarına 3 milyon insan gelecek. Biz bu 3 milyon insan gelirse, bunlar Avrupa'ya gidecek deyince Türkiye tehdit mi ediyor deniyor.

Bu Türkiye'de sosyal bir konu, üzerimizde ekonomik bir yük. Bu işin insani bir durumu var. Biz komşu ülke olarak üzerimize düşeni yapıyoruz ama uluslararası toplumun da bu konuda daha duyarlı olması gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız çok sayıda liderle görüştü. Bu konu çok hassas bir konu. Biz bu alanda kararlılığımızı devam edeceğiz. Sahada da masada da taviz vermeyeceğiz. Suriye'nin istikrarı ve huzuru için gereken adımları atmaya devam edeceğiz."

Patriot açıklaması

"Dün akşam Cumhurbaşkanımız ve Trump bir görüşme gerçekleştirdi. Bizim NATO'dan taleplerimize baktığımız zaman, bazıları NATO'nun karşılayabileceği bazıları da müttefiklerin karşılayabileceği talepler. ABD'nin Patriot'ları daha önce Gaziantep'te vardı. Bunları tekrar gönderebilirler. Özellikle NATO müttefiki olan Türkiye'nin müttefikleri tarafından desteklenmesi gerekiyor. Biz gerekeni yapıyoruz ama NATO'nun kuruluş amacı, ayakta kalma sebebi budur.

Dün akşam telefon görüşmesinde ele alınan konuları Mike Pompeo ile değerlendirdik. Birkaç gün içinde Trump, Sayın Cumhurbaşkanımızı arayabileceğini de söylemişti."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?