Türkiye karşıtı her hamlenin ardından o isim çıkıyor!

Ortadoğu’nun çıbanbaşı ülkesi Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye’nin bölgede artan nüfuzuna karşısında terör örgütleriyle işbirliğinden, ABD’de İsrail lobisiyle kol kola girmeye ve Osmanlı’ya saldırıya kadar pek çok alanda düşmanca faaliyetler yürütüyor.

Türkiye karşıtı her hamlenin ardından o isim çıkıyor!

Türkiye’nin Suriye’de terörle mücadele operasyonlarına karşı terör örgütü PKK’ya destek vermekten de geri durmayan BAE, bölge halkının Osmanlı’ya yönelik sevgisini hedef alan girişimlerine de yoğunluk vermiş durumda. Birleşik Arap Emirlikleri, 15 Temmuz FETÖ’cü darbe girişimine 3 milyar dolara yakın finansal destek sağladığı biliniyor. BAE’nin bu amaçla, Filistin’in eski lideri Yaser Arafat’a suikast düzenlemekle suçlanan El-Fetih üyesi Muhammed Dahlan’ı tetikçi olarak kullandığı ortaya çıkmıştı. Dahlan’ın hem BAE ve FETÖ arasında köprü vazifesi gördüğü hem de Ortadoğu’da Türkiye karşıtı medya yapılanmasını yönetmekle görevlendirildiği de iddialar arasındaydı.

FETÖ’NÜN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ

BAE’nin 15 Temmuz FETÖ'cü darbe girişiminde rolü sırasıyla; Birleşik Arap Emirlikleri hükümeti, FETÖ’ye para yardımı yapmak için bir aracı belirledi. Bu aracı, Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed ile yakın ilişkileri olan Muhammed Dahlan idi. Dahlan’ın teröristbaşı Fethullah Gülen ile iletişim kurmasına, ABD’de yaşayan Filistinli bir iş adamı yardımcı oldu.

4 AYAKLI KAOS PLANI

Gerçek Hayat dergisinin 18-24 Ocak tarihli sayısında yayınlanan, "Erdoğan’a çokuluslu darbe planı" başlıklı kapak dosyasında, Birleşik Arap Emirlikleri’nin, Ortadoğu’nun en kirli adamı olarak bilinen Muhammed Dahlan aracılığıyla, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik bir darbe girişimine hazırlandığını ortaya çıkarmıştı. Haberde, önce Arap medyası, ardından Türk medyası üzerinden terör desteklenecek, organizasyonu ise Dahlan’ın yapacağına yer verilmişti. Haberde, Türkiye’ye yönelik 4 ayaklı kaos planı da açığa çıkartılmıştı.

WASHİNGTON'DA ANKARA KARŞITI LOBİ

BAE’nin Türkiye karşıtı çabaları 15 Temmuz sonrası da devam etti. BAE bu sefer de Washington’da ekonomik gücünü ve İsrail’e yakın lobi kuruluşlarıyla ilişkisini kullanarak, Beyaz Saray, Kongre ve diğer karar vericiler nezdinde Türkiye aleyhtarı lobi faaliyetlerine ve düşmanlığa hız verdi. BAE’nin Washington Büyükelçisi Yusuf Uteybe’nin geçtiğimiz yıllarda ortaya saçılan e-postaları, ABD başkentinden Tel-Aviv’e Türkiye’yi hedef alan saldırıları gösterdi.

PKK TERÖRÜNE DESTEK

BAE, Türkiye karşıtı stratejisinde sadece FETÖ’ye değil bir başka terör örgütü PKK’ya da destek vermekten geri durmadı. BAE’nin Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Muhammed Gargaş "Arap olmayan bir ülkenin bir Arap ülkesinin topraklarında olmasını reddediyoruz. BAE, İran’ın da Suriye ve Irak’ta olmasına karşı" ifadeleriyle Türkiye’nin PKK/YPG terör örgütünü hedef alan operasyonlarına karşı tavır almıştı. Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed ise, 20 Aralık’ta Fahri Paşa’yı hedef alan paylaşımlarda bulunmuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5