'Yeni cinsiyet ürettik, erkekliği yok edeceğiz!'

İngiliz profesör Jeff Hearn, yaptığı bir konuşmada, "cinsiyetsiz bir toplumun mümkün olduğunu" ve "Erkeklikle mücadele edilmesi gerektiğini" itiraf etti.

'Yeni cinsiyet ürettik, erkekliği yok edeceğiz!'

İstanbul Özyeğin Üniversitesi, Ankara Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (KASAUM), Eleştirel Erkeklik incelemeleri İnisiyatifi, Stony Brook Üniversitesi Erkek ve Erkeklik Araştırmaları Merkezi ve İzmir Üniversitesi Kadın Araştırma ve Uygulama Merkezi işbirliğiyle 'erkeklik cinsiyetini ortadan kaldırmaya yönelik bir adım olarak gerçekleştirilen 2'nci Uluslararası Erkekler ve ErkekliklerSempozyumu'nun açılış konuşmacisı Hanken School of Economics'ten İngiliz Profesör Jeff Hearn, erkekleri ötekileştiren "Uluslarötesi 'Erkekler' Politikasını Konumlandırma: Aktivizm, Politika, Kuramlaştırma" başlıklı bir konuşma yapti.

9 Eylül'de 'aile düşmani' derneklere destek vermesiyle bilinen İstanbul İsveç Başkonsolosluğu Nda yaptiği konuşmasında 'erkeklik' kavramını hedef alan ve erkekliğin ortadan kaldırılmasını savunan Ingiliz sosyolog Prof. Dr. Hearn, "erkekler"in toplumsal, kültürel ve siyasi gündemde cinsiyetçi bir kategori olarak ele alındığini vurgulayarak, son 40 yıl boyunca dünyada bu kavramın nasıl değişip dönüştüğünü anlattı.

Skandal sözlerde bulunan Ingiliz sosyolog Hearn; askeri gücü, silah ticareti gibi faaliyetlerin yanında 'uluslarötesi alanlar' olarak tarif ettiği aile ve hane halkının da ataerkilliği ürettiği iddiasında bulundu. İngiliz sosyolog, bilişim teknolojisinin dahi yeni bir ataerkillik ürettiğini iddia ederek "Ataerkilliğin üretildiği uluslarötesi alanlar var. Militarizm, silah ticareti, küresel ekonomi, erkekleşmiş sermaye piyasası, aile ve hane halkı bu alanlardan sadece birkaçı. Son yıllarda bilişim teknolojisi yeni bir patriyarka alanı yaratıyor. Tüm bu alanlar "erkeklik" kavramını yeniden üretme sürecine hizmet ediyor." sözlerini sarf etti.

CİNSİYETSİZ TOPLUM İTİRAFI

Cinsiyetsiz toplum politikasını faaliyete geçirme amacı açıkça beyan eden Ingiliz sosyolog, mevcut cinsiyet kategorilerinin de yok edilebileceğini ve bu çabanın mevcut olduğunu itiraf etti. Eşcinsel sapkınların şikayetçi olduğu konuyu "erkeklerin de muzdarip olduğu 'erkeklik' rolleri ile mücadele etmek gerek" şeklinde çarpıtan Ingiliz sosyolog, "Kuir (queer-cinsiyetsiz toplum) politikası çerçevesinde 'erkekler'in ayricaliklı konumları, erkeklerin de muzdarip olduğu erkeklik' rolleri ile mücadele etmek gerek. Aynı zamanda feminist politika kapsamında da erkeklerin mücadele ettiğini söylemek mümkün. Özellikle patriyarkayı(ataerkilliği), toplumsal cinsiyet kategorilerini yok etmek için gösterilen mevcut bir
çabadan söz etmek mümkün." ifadelerinde bulundu.
Konuşmasının sonunda sapkin LGBTI'lileri kastederek birden çok toplumsal cinsiyet ideolojisinin var olması gerektiğini söyeleyen Ingiliz Prof. Dr. Hearn, "toplumsal cinsiyet ikiliğini yok ederek, homoseksüellik ve heteroseksüellik gibi birçok ikili karşıtlik arasindaki ayrımi ortadan kaldırmak gerektiğini ifade etti.

QUEER (KUİR) NEDİR?

Cinsiyet kimliğinin ve cinsel yönelimlerin sabit olmadığını, heteroseksüel veya homoseksüelleri, tüm insanları belirli kimlik veya cinsiyet tanımları üzerinden genellemenin doğru olmayacağını ifade eden, cinsiyetsiz toplumu hedefleyen bir eşcinsel sapkınlık tanımıdır.

(Siyaset Cafe)

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2019, 13:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5