Güney Afrika Cumhuriyeti ulusal ordusu, geçen hafta hapse giren eski cumhurbaşkanı Jacob Zuma'nın affedilmesi talebiyle gerçekleştirilen protesto gösterilerinin giderek yayılması üzerine harekete geçti. 

Pakistan'da Mevlid Kandili için toplanan kalabalığa bombalı saldırı: 57 ölü Pakistan'da Mevlid Kandili için toplanan kalabalığa bombalı saldırı: 57 ölü

Protestoların beşinci gününden itibaren yağmalama olayları ve askeri birliklerin sert müdahalesi nedeniyle sokaklar savaş alanına dönerken, hayatını kaybedenlerin sayısı 32'ye yükseldi, 757 kişi ise gözaltına alındı. 

​Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, askeri birliklerin, gösterilerin gerçekleştiği Gauteng ve KwaZulu-Natal (KZN) eyaletlerinde polis ve jandarmaya yardımcı olacağını açıkladı. Ramaphosa, yağma ve hırsızlık için fırsat arayanların kaosu artırmak için insanları kışkırttığını savundu. 

Yiyecek marketlerinin özellikle yağmalandığı görülen ülkede pijamalarıyla sabahın erken saatlerinde sokaklara dökülen kadınların kasaplardaki etleri taşıdıkları görüldü. 

Zuma hakkındaki yolsuzluk suçlamaları

Devlet Başkanlığına 2009'da seçilerek ülkeyi 9 yıl yöneten Zuma'nın adı yolsuzluk iddialarına karışmış ve devlet bütçesinden şahsi harcamalar yaptığı öne sürülmüştü.

Güney Afrika'da 2009-2018 yılları arasında cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Zuma, görevde olduğu dönemdeki yolsuzluklarla ilgili soruşturmada işbirliği yapmayı reddettiği ve mahkemeye itaatsizlik ettiği gerekçesiyle 29 Haziran'da 15 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Zuma, 'mahkemeye itaatsizlik' gerekçesiyle 15 ay hapis cezasına çarptırılmasının ardından geçtiğimiz perşembe günü memleketi Kwazu Natal eyaletinin Nkandla bölgesinde güvenlik güçlerine teslim olarak cezaevine gönderilmişti.