Amaç İdlib'teki saldırıları durdurmak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib konusunda açıklamalarda bulundu.

Amaç İdlib'teki saldırıları durdurmak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin amacının İdlib'teki saldırıları durdurmak olduğunu belirterek, "Rusya ve İran ile yoğun çaba içindeyiz. Bazı ülkeler kendi ajandalarına göre hareket ediyor" dedi.


İdlib bölgesinin çatışmasızlık bölgesi olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:


"Suriye'de İdlib özelinde saldırılar daha önce başlamıştır. İki devlet arasında savaşın başlaması resmi, gayrıresmi başlaması diye bir şey olmaz.


Biz dün tavrımızı koyduk. Astana ruhuna uygun bir şekilde çözülmelidir, ateşkes bunun çözümü. Ayrıca batı ülkelerine defalarca söyledik. En son Rakka'dan nereye gönderdikleri belli değil, onları bahane ederek başka terör örgütlerini destekliyorlar. Suriye'nin istikrarı ve güvenliği için tavrını koyan tek ülke Türkiye'dir.
  • Bildiride olduğu gibi Cumhurbaşkanımız da, ateşkesi vurguladı. Çatışmalar duracak, yine siyasi sürece odaklanacak. İran ile yoğun çaba içindeyiz. Çabalarımız Tahran zirvesiyle sınırlı değildir. Muhataplarımızla görüşmelerimiz sürüyor.


Heiko Maas ile görüşmemizde de böyle bir saldırı olursa insanların evlerini terk ederek Türkiye'ye ya da başka ülkelere geleceğini söyledim, bu çarpıtıldı. 2 milyon insanın Türkiye'ye gelme ihtimali var. Böyle bir durum her yeri etkiler, ortak tedbirler almamız gerekiyor. Burada BM önemli. İnsanların evlerini terk etmek zorunda kalırsa barınabilmesi için hazırlık yapıyoruz. İdlib, çatışmasızlık bölgesidir, aksi takdirde insani felaket yaşanır."

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2018, 20:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5