banner29

Çocuklar kaç yaşında sünnet edilmeli?

'Çocuklar kaç yaşında sünnet ettirilmeli?' sorusunu ilahiyatçı Mehmet Talu, 'Dini Meselelerimiz Sorular ve Cevapları' kitabında cevapladı.

İslam 24.09.2019, 14:50 28.09.2019, 14:22
Çocuklar kaç yaşında sünnet edilmeli?

Soru: Çocukların sünnet edilmeleri ile ilgili belli bir yaş var mıdır?

Cevab:

Bismillahirrahmanirrahim

Çocuğun sünnet edilme yaşı hususunda görüşler çeşitlidir. Imam-Azam Ebu Hanife, "Sünnetin ne zaman yapılacağı hakkında birsey bilmiyorum" demiştir. Bu hususta Îmam-1 Ebu Yusuf ve Imam-1 Muhammed'den de herhangi bir şey rivayet olunmamıştır. Şu kadar ki, alimlerin ekseriyeti, daha evvel sünnet yapılmasını caiz görmekle beraber, çocuğun takatine göre 7 ile 12 yaş arasında sünnet edilmesini müstehap vakit olarak kabul etmişlerdir.

Delilleri de İmam-ı Buhari'nin şu tahricidir: Secid b. Cübeyr (RA)'den şöyle dediği rivayet edildi:

İbn-i Abbas'aHz. Peygamber (SAV) vefat ettiği zaman sen kim gibiydin? diye soruldu o da: O gün ben sünnetliydim, dedi. Devamen de: Erkek çocuğu,bülağa ermedikçe sünnet etmezlerdi, dedi.)

Bu arada korku ve endişeyi ortadan kaldırabilmek için çocuklar, psikolojik olarak sünnete mutlaka hazırlanmalıdır. Onlara, sünnet korkulu bir hadise olmadığı, kendisine birçok hediyelerin geleceği, sünnetten sonra büyüyüp abi olacağı telkin edilmelidir. Bu görev de anne ve babanındır. Ayrıca sünnet, bir cerrah, bir ürolog ya da iyi yetişmiş bir sünnetçi tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde birçok sünnet hatalarıyla karşılaşmak mümkündür. Sünnet esnasında tekbir, tehlil, salat-ü selâm getirilmeli ve dua edilmelidir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?